Витамин D и честотата на инфарктите
Приемът на витамин D може да намали честотата на сериозните сърдечносъдови инциденти, особено на инфаркта на миокарда и коронарната реваскуларизация, сред хората на възраст над 60 години. Това показват резултатите от ново проучване, публикувани в Sciеce News.
Това може да себ окаже много полезно при хора, които в началото приемат статини или други сърдечносъдови лекарства. Резултатите могат да подтикнат към по-нататъшна оценка на ролята на добавките с витамин D, особено при хора, приемащи лекарства за профилактика или лечение на сърдечносъдови заболявания.
Коронарната болест на сърцето и инсултът са водещите причини за смърт в световен мащаб. Рискът от тези събития се увеличава с възрастта и те са по-разпространени при мъжете, отколкото при жените.
Броят на събитията, свързани със сърдечносъдови заболявания, вероятно ще продължи да се увеличава в развитите страни със застаряването на населението и в страните с ниски и средни доходи, тъй като незаразните болести вече са доминиращи.
Наблюдателните проучвания последователно показват връзка между нивата на витамин D и риска от сърдечносъдови заболявания, но рандомизираните контролирани проучвания не са открили доказателства, че добавките с витамин D предотвратяват сърдечносъдовите събития, вероятно поради различия в дизайна на проучванията, които могат да повлияят на резултатите.
За да се справят с тази несигурност, професор Рейчъл Нийл (Rachel Neale) от Института за медицински изследвания Berghofer и колегите ѝ се заемат да проучат дали допълнителното приемане на месечни дози витамин D при възрастни хора променя честотата на големите сърдечносъдови събития.
Тяхното проучване D-Health Trial е проведено от 2014 до 2020 г. и в него участват 21 315 австралийци на възраст 60-84 години, които на случаен принцип получават по една капсула от 60 000 IU витамин D (10 662 участници) или плацебо (10 653 участници), приемани перорално в началото на всеки месец в продължение на до 5 години.
Изключени са участници с анамнеза за високи нива на калций (хиперкалциемия), свръхактивна щитовидна жлеза (хиперпаратиреоидизъм), камъни в бъбреците, меки кости (остеомалация), саркоидоза, възпалително заболяване или такива, които вече са приемали повече от 500 IU/ден витамин D.
Ковид-19 и витамин Д – „за“ и „против“
След това данните за хоспитализациите и смъртните случаи са използвани за идентифициране на основните сърдечносъдови събития, включително инфаркти, инсулти и коронарна реваскуларизация (лечение за възстановяване на нормалния кръвоток към сърцето).
Средната продължителност на лечението е била 5 години и повече от 80% от участниците са съобщили, че са приемали поне 80% от изследваните таблетки.
По време на проучването 1336 участници са преживели голямо сърдечносъдово събитие (6,6% в групата на плацебо и 6% в групата на витамин D).
Честотата на големите сърдечносъдови събития е с 9% по-ниска в групата с витамин D в сравнение с плацебо групата (еквивалентно на 5,8 събития по-малко на 1000 участници).
Честотата на инфаркта е с 19% по-ниска, а честотата на коронарната реваскуларизация е с 11% по-ниска в групата с витамин D, но няма разлика в честотата на инсулта между двете групи.
Витамин D: Колко, на кого и кога?
Има известни индикации за по-силен ефект при тези, които са използвали статини или други сърдечносъдови лекарства в началото на проучването, но изследователите казват, че тези резултати не са статистически значими.
Като цяло изследователите изчисляват, че 172 души ще трябва да приемат месечни добавки с витамин D, за да предотвратят един голям сърдечносъдов инцидент.
Изследователите признават, че е възможно да има малко подценяване на събитията и казват, че резултатите може да не се отнасят за други популации, особено за такива, при които по-голяма част от хората страдат от недостиг на витамин D. Но все пак това е голямо проучване с изключително високо ниво на ретензия (натрупване на ефекта) и изпълнение и почти пълни данни за сърдечносъдовите събития и смъртността.
„Нашите открития показват, че добавката на витамин D може да намали риска от големи сърдечносъдови събития“, казват учените.
„Този защитен ефект би могъл да бъде по-изразен при тези, които в началото приемат статини или други сърдечносъдови лекарства. Необходима е допълнителна оценка, която да помогне за изясняването на този въпрос.“
„Междувременно тези резултати предполагат, че заключенията, че добавките с витамин D не променят риска от сърдечносъдови заболявания, са преждевременни.“
Откривателят на витамин К, който така и не произнесе Нобеловото си слово
Справка:
Bridie Thompson et al. 2023. Vitamin D supplementation and major cardiovascular events: D-Health randomised controlled trial. BMJ 381: e075230; doi: 10.1136/bmj-2023-075230
Превод: Петър Димитров
_________________________________________________
Източник: Monthly Vitamin D May Prevent Heart Attacks in Older People, Study Shows, Sci. News