Откривателят на витамин К, който така и не произнесе Нобеловото си слово

През 1939 г. американските биохимици Бинкли и Дойзи изолират от загниващо рибно брашно вещество с антихеморагично действие – витамин К (К като „Koagulations-Vitamin“). Откритие, удостоено с Нобелова награда четири години по-късно. Това вещество получава името витамин К2, за разлика от витамин К1, вещество, изолирано от люцерна същата година от Паул Карер.
Едуард Дойзи заедно с ембриолога Едгар Алън, независимо от немския биохимик Адолф Бутенанд, разработва техники за анализ, които улесняват изследванията на половите хормони. Дойзи и неговите сътрудници изолират и пречистват естрона в кристална форма от урината на бременни жени. Дойзи и Алън го наричат theelin, докато Бутенанд го нарича прогинон и впоследствие го назовава като фоликулин във втората си публикация за веществото. По-късно Бутенанд е награден с Нобелова награда през 1939 г. за изолирането на естрон и работата му върху половите хормони като цяло.

Phytonadione е груповото наименование на витамин К, който се образува с помощта на бактерия в човешкото тяло и при животните. Вит. К са липофилни (мастноразтворими) и хидрофобни витамини, необходими за синтеза на протеините, които осигуряват нормално ниво на коагулация на кръвта. Играе важна роля в метаболизма на мускулите и съединителната тъкан, както и в здравословната функция на бъбреците. Във всички тези случаи витаминът участва в усвояването на калция и във взаимодействието на калций и витамин D. В други тъкани, например в белите дробове и в сърцето, също са открити протеинови структури, които могат да бъдат синтезирани само с участието на витамин К. Коагулантното действие на вит. К, което предпазва от кръвозагуба при нараняване чрез увеличаване на тромбоцитите, увеличаване на вискозитета на кръвта може да се окаже изключително нежелателно за пациенти с разширени вени, тромбофлебит, някои видове мигрена, хора с високи нива на холестерол (тъй като образуването на кръвни съсиреци започва с удебеляване на артериалната стена поради образуването на холестеролна плака). Прекаленото използване и предозиране на Витамин К може да доведе до сериозни проблеми, особено за хора лекуващи проблеми с кръвосъсирването. Съдържа се в зелените части на растенията – коприва (Urtica dioica). Антидот на витамин К е Витамин Е.

Нобелистът, който така и не произнесе своето Нобелово слово
Едуард Аделберт Дойзи (13.11.1893 Хюм, Илинойс, САЩ – 23 октомври 1986 г., Сейнт Луис, Мисури, САЩ) е американски биохимик, който саедно с Хенрик Дам споделя Нобеловата награда за физиология или медицина от 1943 г. за изолирането на вит. К – „за исолирането и синтеза на вещество, което стимулира съсирването на кръвта, използвано в медицината и хирургията“.