Ковид-19 и витамин Д – „за“ и „против“
„За да запазите здравословното лятно слънце, за да запазите тялото си устойчиво на зимен студ и болести – пийте Schlitz (бира) със слънчев витамин D“, гласи реклама от декември 1936 г. в American Magazine. По-късно ще се изясни, че вит. D е важен за много процеси извън скелета – имунна система, сърдечно-съдова система и злокачествените новообразувания. Въпросът за полезността му при заболявания на респираторната система, в т.ч. и Ковид-19, са все още спорни обаче. На тях се спира статия в сп. Lancet.
Увлечението по добавките с витамин D започва с открието в началото на 20-те години на миналия век, че витамин D предотвратява рахита. По-късно се установява, че витамин D играе и други „роли“ извън скелета – имунната функция, сърдечно-съдова система и развитие на раковите заболявания и др.
И въпреки че доказателствата за функцията на витамин D в растежа и поддържането на костите са категорични и са станали основна насока в клинична практика и политики за обществено здраве през годините, други данни, подкрепящи ролята на витамин D в процеси, свързани със здравето и заболяванията – например при остра респираторна инфекция, все още са спорни.
Наблюдателни проучвания показват, че добавките с витамин D могат да намалят вероятността от развитие на респираторни инфекции, особено при групи с дефицит на витамин D, но рандомизираните проучвания са дали смесени резултати.
В The Lancet Diabetes & Endocrinology, предварително дефиниран анализ на рандомизирано клинично изпитване, D-Health, с над 20 000 възрастни австралийци, взети от общото население, показва, че месечните дози витамин D не намаляват риска или тежестта на остри респираторни заболявания.
Може ли витамин В12 да спре размножаването на коронавируса в организма
Въпреки че анализът показва статистически значим ефект върху общата продължителност на симптомите въз основа на анализ на данните от дневника, намаляването е малко (0,5 дни) и е малко вероятно да има клинично значение. В препринт, депозиран на MedRxiv, авторите на систематичен преглед и мета-анализ, базиран на обобщени данни от проучвания, включително данни от проучването D-Health, стигат до заключението, че добавянето на витамин D е безопасно и установяват малък ефект върху защитата срещу остри респираторни инфекции, свързани с дневни дози – витамин D при 400–1000 IU за повече от 12 месеца, но е призната значителна хетерогенност на изследванията.
Добавките с витамин D са широко обсъждани със силни аргументи „за“ и „против“. Пандемията COVID-19 допълнително изостри дискусията. Отдавна е ясно, че групи, които традиционно показват липса или недостиг на витамин D, като възрастни хора и жители на домове за възрастни хора, както и чернокожи, азиатски и етнически малцинства, са същите групи, които също са били непропорционално засегнати от COVID-19. В допълнение, увеличаването на времето, прекарано на закрито поради блокиране и екраниране, поражда опасения, че някои хора може да не получават необходимите си физиологични нива на витамин D от слънчева светлина.
На 17 декември 2020 г. Националният институт за здраве и продължаващо образование (NICE), в сътрудничество с Public Health England и Научния консултативен комитет по храненето, публикува актуализиран бърз преглед на най-новите изследвания на витамин D и COVID-19. Техните препоръки подкрепят настоящите правителствени съвети, преразгледани през април 2020 г. по време на първата карантина във Великобритания, че всеки трябва да приема добавки с витамин D, за да поддържа здравето на костите и мускулите през есенните и зимните месеци. Препоръките също са в съответствие с новите насоки на правителството на Обединеното кралство, публикувани на 22 декември 2020 г., позволяващи на силно клинично уязвими хора да избират безплатно четиримесечно снабдяване с ежедневни добавки с витамин D – подобно на инициатива, стартирана по-рано в Шотландия. Бърз преглед обаче заключава, че все още липсват достатъчно доказателства в подкрепа на добавките с витамин D за предотвратяване или лечение на COVID-19 и че тази тема изисква по-нататъшно проучване. Експертите по витамин D приветстваха призива за по-нататъшни изследвания, но липсата на конкретни препоръки в контекста на COVID-19 също разочарова мнозина в научната общност, които твърдят, че добавките с витамин D като цяло са безопасни и че е вероятно всякакви потенциални ниски нива на токсичност ще бъде значително надвишен от всякакви потенциални ползи за защита от COVID-19.
NICE трябва да продължи да проследява нови доказателства, тъй като те са рецензирани и публикувани, включително резултатите от няколко клинични проучвания на резултатите от витамин D и COVID-19, които в момента са в ход. Въпреки това, особено в страни, където пандемията продължава да се влошава (и ще продължи да се влошава през зимните месеци, преди ефектите от ваксинациите да са видими), допълнителни доказателства могат да дойдат твърде късно. В идеалния свят всички здравни решения трябва да се основават на убедителни доказателства, но по време на криза може да са необходими малко по-различни правила.
1 Отговор
[…] Ковид-19 и витамин Д – „за“ и „против“ […]