Джипитата недоволни – искат повече заболявания в скрининговите програми
Профилактиката на заболяванията у нас значително изостава. Такова е единодушното мнение на общопрактикуващите лекари и специалистите от доболнична и болнична помощ, които взеха участие в експертния форум във връзка с чистотата на въздуха и ролята му за здравето, проведен миналата седмица в София.
Форумът изтъкна, основната роля на профилактиката в съвременната медицина и ролята ѝ за ограничаване на хроничните незаразни заболявания, а също и за стабилизиране състоянието на вече заболелите.
Според проучване на Български лекарски съюз, нашата здравна политика все още малко инвестира в профилактика. Конкретните цифри показват сочат, че едва 3,2% от общия бюджет на касата отива за профилактика. В проведена анкета на БЛС за ефикасността на профилактиката и диспансеризацията у нас, 61% от общопрактикуващите лекари и 54% от тези в извънболничната помощ са на мнение, че тя е абсолютно недостатъчна.
Подлежащите на профилактични прегледи българи са 3 488 086, от тях 1 225 815 са под 18 г.
От диспансеризираните пациенти с хронични заболявания са 1 632 209, като 29% от тях са с 2 диагнози, а 26% – с повече.
Според анкетата от подлежащите на професионални прегледи са обхванати едва 37-38%; диспансеризираните са обхванати средно с 2,5 прегледа при норма 4, а 43,2% от джипитата посочват, че диспансират едва 50% от подлежащите на диспансеризиране.
Посочените данни и резултатите от анкетата налагат мнението за нуждата от нормативни уредби, които да увеличат броя на заболяванията, включени в програмите за скрининг, а също и на хроничните заболявания, подлежащи на диспансеризация. повече видове консултативни прегледи и изследвания, въвеждане на стимули при изпълнение на критериите за качество в профилактичната и диспансерна дейност,