Компютрите и профилактиката на зрението в детска възраст
В последното десетилетие употребата на компютър и мобилни дигитални устройства се превърна в неделима част от ежедневието. Различни статистики сочат, че между 5 и 9 часа от денонощието се прекарват пред технология от този вид – не само от възрастни, работещи пред екран, но и от деца и тийнейджъри, които играят електронни игри и гледат видео клипове. Това, разбира се, доведе до различни негативни последици – стремглаво се покачиха оплакванията от дискомфорт в очите, главоболия и други.
Истинският проблем обаче е фото оксидирането, на което са изложени очите – то се случва заради лъченията от компютри, телефони, таблети, телевизия, изкуствено осветление. Високо енергийната синя светлина уврежда макулата, част от ретината на окото, трайно и необратимо. Доброто състояние на ма кулата е от решаващо значение за остротата на детайлното зрение.
Фармацевтичните компании реагираха адекватно и в момента крайният потребител има различни опции от хранителни добавки, с които да подпомогне здравето на очите си. Активните съставки, които работят за поддържане на нормалното зрение, са двата така наречени макуларни каротеноиди – лутеин и зеаксантин. Това са единствените каротеноиди, които се отлагат в макулата и функционират като защитни филтри срещу вредните лъчения.
До момента обаче нямаше продукт, който да отговори на потребностите на най – малките деца, които все по-често използва мобилни дигитални устройства.
Някои лекарствени препарати, като Визикод Сироп за очи, например, могат да бъдат полезни за деца над 3 години.
Съотношението на лутеин и зеаксантин е същото като в естествените хранителни източници, формулата е обогатена с витамини А и Е.
За децата над 3-годишна възраст, може да се ползват сашета от същия препарат, които подпомагат зрението на прекарващите много време пред компютрите и страдащите от астенопия (компютърна умора).
Разбира се важно е и правилното хранене със храни съдържащи каротеноиди , като морковите, кайсиите и други подобни зеленчуци и плодове.
Необходимо е и контрол от страна на родителите за ползване на мобилни устройства , както и по-дълго време игра на децата навън сред природата. Препоръчваме деца до 3 години да не използват мобилни устройства.
––––––––––––––––––
Д-р Иванка Стойчовска е завършила МУ – Варна през 1985 г., а през 1994 г. придобива специалност Педиатрия в МУ – София. През 2005 г. придобива втора специалност – Обща медицина. Работила е като педиатър в МБАЛ Генерал Тошево и общопрактикуващ лекар в Генерал Тошево и гр. Добрич. Притежава сертификат за следдипломна квалификация по Детска Неврология , Детска нефрология и Детска кардиология, Ехография на коремни органи за деца и възрастни, Ехография на щитовидна жлеза. Владее техниката „тейпинг“, при която с помощта на стреч ленти се лекуват травми, болки, проблеми с вените и лимфния ток.
Автор на научно експозе на тема „Профилактика на ОРЗ“, представено на конгресите на лекарите по Обща и фамилна медицина на Югоизточна Европа в Златибор – Сърбия; Охрид – Македония; Варна – България.
Желаещите да се свържат с д-р Стойчовска могат да го направят на адрес: гр. Добрич, Стоматология, кабинет 234 – всеки ден от 14.30 до 18 часа, или да научат повече чрез superdoc.bg, или тел. 0887562138.
1 Отговор
[…] […]