Адв. д-р Мария Петрова: „Основното, което различава хирурга от престъпника, е субективният елемент“
„От гледна точка на правото, основното нещо, което различава един хирург от престъпник, е субективният елемент към извършеното“ – това заяви адв. д-р Мария Петрова пред XXI Научната гинекологична конференция, която се проведе в х-л „Рила“, в Боровец.
„Една операция, като действие, много се доближава до телесна повреда, но това, което не я прави престъпление е мотивът, целта, нагласата на лекаря. Той действа винаги със съгласието на пациента и винаги в негова полза“, каза адв. Петрова в рамките на доклада си на тема „Обем на гинекологичните операции – правни аспекти“.
Адв. Петрова подчерта, че обемът на една операция винаги трябва да бъде съобразен с три неща: с правото на пациента да знае, с правото му да избира и правото на лекаря за автономност на решението му и добави, че това, което я различава от престъплението е субективната страна – лекарят не иска, не цели да увреди пациента.
Адвокатът приведе примери от практиката си, с които показа, че много често, това, което прави лекаря уязвим е недобрата комуникация с пациента и недобрата информираност на последния. „Неинформирайки пациента, наред с риска на „високорисковата“ професия, която упражнявате, вие поемате и риска от незнанието и невежеството на пациента.“
Пациентът трябва да бъде информиран, да му бъде обяснено от какво е болен и да му се разяснят алтернативите за лечението, с плюсовете и минусите на всяка алтернатива, възможните шансове за успех и съществуващите рискове. Много често на болният се предлага само една алтернатива, но при потърсено второ мнение, се оказва, че е имало шансове за друга, по-щадяща терапия, при това с по-големи шансове за успех от извършената. „Не позволявайте „второто мнение“ да ви направи уязвими. Това означава информираност на пациента и изрядни документи за това какво, кога, как и защо е било направено“.
Адв. Петрова обърна внимание на факта, че най-често лекарят става уязвим в съда поради 4 причини: липса на адекватен процес на информирано съгласие, липса на достатъчно добре водена медицинска документация, липса на пълен диагностичен обем, липса на комуникация с пациента.
„Не подценявайте пациента и не надценявайте себе си!“ – такъв призив отправи адв. д-р Мария Петрова към аудиторията по повод на конкретен пример от практиката, при който не е било спазено изискването за мултидисциплинарен екип при определена оперативна интервенция. „Вие може да сте го направили добре, но законът изисква друго. А законът, дори и лош, е закон!“.
В заключение адв. Петрова излезе с конкретни препоръки, които биха намалили риска в работата на хирурга, а именно: адекватна комуникация, адекватно информирано съгласие, изрядна документация, добре описан диференциално диагностичен план, пълен обем на лабораторни изследвания.
В заключение адв. Петрова цитира проф. Едмунд Новак – един от най-добрите гинеколози в света: „Изкуство е не да оперираш добре, а да знаеш кога да не оперираш“.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Aдвокат д-р Мария Петрова,MD, JD, MPH
Мария Петрова е основател на LexMedica BG – единствената профилирана в сферата на здравеопазването кантора.
Tя е сред малцината специалисти в Европа, притежаващи магистърска степен по хуманна медицина (завършила е Хуманна медицина в Медицински университет – София и е лекар), а последствие и Право в Юридическия факултет Софийски университет „Св. Климент Охридски“, където се дипломира като юрист.
Специализирала е в Англия, Германия, Австрия и Франция в области като „Медицинско право“, „Европейско здравно право“, „Здравна медиация и разрешаване на конфликти в здравеопазването“, „Правни аспекти на медицинските/лекарските грешки“.
Работила е като експерт по здравеопазването в Институцията на омбудсмана на Република България, като правен консултант в неправителствени организации, защитаващи правата на пациентите, сред които Национална пациентска организация,Българска асоциация за закрила на пациентите, Български Хелзинкски комитет, била е независим експерт при изготвяне на медицински експертизи в досъдебни производства. Правен консултант е на „Партньорство за здраве“, консултативен орган към Министерски съвет.
Член е на Софийска адвокатска колегия и Международния съюз на адвокатите, от където многократно е канена за лектор на конференции и семинари в областта на медицинското право – лекарски/медицински грешки, застраховка гражданска отговорност за професионален риск при практикуващите медицинска дейност, договори за медицински услуги/помощ и др.
Ангажирана е и е допринесла за решаването на проблемите на хора с хронични и редки заболявания, за осигуряването снабдяването с лекарства в отдалечени и малки населени места, за подобряване структурата и функциите на органите на медицинска експертиза, била е пряко ангажирана с проблемите, свързани с регулативните стандарти и закриването на болнични заведения в страната. Има богат опит с нормативната уредба в сферата на здравеопазването.
Участва в научни форуми на лекари и юристи, в които се стреми да обединява двете съсловия в общите им проблеми за каузата на справедливостта в здравеопазването. Автор е на редица статии в областта на медицинското право.
За контакти: mpetrova@lexmedicabg.com
https://www.lexmedicabg.com/10501054105310581040105010581048.html
https://www.lexmedicanews.com/index.php/2018/09/09/advokat-doktor-mariya-petrova-ako-medicinata-lekuva-choveka-pravoto-obshtestvoto/
Адв. д-р Мария Петрова и „Черна кутия“ за българското здравеопазване – презентация пред TEDX Vitosha (долния линк)
Адв Петрова очаквах да се обадите за да Ви Ангажирам по гр дело срещу болница
Здравейте, г-н Павлов. Адв. Петрова не поддържа лично сайта и не комуникира чрез него. Сайтът е новинарски. Ако желаете, обърнете се към
нея по телефона или в кантората ѝ. Лек ден.