Навлизането на пазара на повече здравни субекти няма да повиши качеството на усугата – липсват нормативните критерии за това

„Голямата заблуда в нашето общество е, че с навлизането на пазара на повече здравни субекти като болници и клиники, ще се повиши качеството на услугата, тъй като в момента нормативните критерии за да се отвори една нова болница, са изключително занижени.“
Това каза за Радио Варна адвокат д-р Мария Петрова, юрист по медицинско право.
Въпроса на водещия за остойностяването на лекарския труд и съответно повишаването на клиничните пътеки адвокатът коментира по следния начин:
„Няма какво да се лъжем, че скъпо струващите пътеки са такива, просто защото хората които работят в определен сектор в здравеопазването са имали достатъчно възможности и силно лоби, за да защитят труда си и този на своите колеги в съответното направление. Това обаче не може да се случи във всички специалности в медицината. Като дръпнем ресурс примерно към кардиохирургия няма как да има за пулмолозите или педиатрите“, каза адв. Петрова и обясни: „Когато имаме една комплексна услуга, освен какво Здравната каса, респективно пациента плаща, трябва да се вземат куп други фактори. Ние все още нямаме така нареченото остойностяване на услугата. Т.е. ако една клинична пътека струва Х лева, защо тя струва толкова“.

„Обявеният модел няма как да предотврати изтичането на кадри. Освен финансовия проблем който съществува, другият е лошата организация в системата, която ги принуждава да практикуват медицина която е съобразена с финансови ресурс на касата отколкото за нуждите на пациента.“
Коментирайки новият здравен модел на здравния министър Кирил Ананиев тя каза, че принципа който се залага в новия здравен модел е да не се разчита само на НЗОК и 8-те процента здравна вноска от всеки осигурен. „За съжаление, не е ясно как ще се случи принципа на конкуренция” – коментира в предаването „Позиция“ адвокат Мария Петрова.
„Липсата на подробности, данни, на достатъчни аргументи и срокове ме правят скептична относно този здравен модел”, каза адвоката и обясни:
„На първо място трябва да знаем какъв ще бъде така наречения основен пакет, който остава в НЗОК. Лансира се идеята, че здравните осигуровки, чисто процентно няма да се промени, ще продължим да плащаме 8 на сто. Няма яснота какво ще получаваме срещу тях. Отделно на това, конкуренция на здравната каса може да бъде създадена- и със здравните фондове и чрез застрахователите. Но нека не забравяме, че ресурса който ще ползваме е ограничен. Визирам лекари и лечебни заведения.“
Според нея, може да се изпадне в нелепа ситуация когато един пациент е осигурен през здравната каса да получава по-ниско качество на една услуга , спрямо друг пациент който трябва да получи същата услуга, но е осигурен във фонд или ползва здравна застраховка.

Адв. д-р Мария Петрова: Не се познават фундаменталните нормативни актове в здравеопазването
„В момента изгода, чисто финансова от така рекламираната здравна реформа, имат най-вече застрахователи и частни фондове.“ Това с навлизането на проста на нови субекти в усвояването на ресурса на Касата е опит то да се прави контролирано.
Липсата на ясното ясноста дава повод за недоволство и на застрахователите, въпреки по-добрата позиция която ще имат на пазара – каза д-р Петрова. И те подхождат с недоверие и скептичност защото чисто бизнес ориентирано не са наясно какво се очаква от тях и съответно дали ще генерират очакваните от тях печалби!

Адв. д-р Мария Петрова: „Основното, което различава хирурга от престъпника, е субективният елемент“
Голямата заблуда в нашето общество е, че с навлизането на пазара на повече здравни субекти като болници и клиники, ще се повиши качеството на услугата – каза д-р Петрова., тъй като в момента критериите за нормативно критериите за да се отвори една нова болница са изключително занижени. „Хората започнаха да се лъжат по битовите условия, без да поставят под съмнение здравната услуга която получават, а човешкият ресурс който е в сферата на здравеопазването е силно ограничен. Лекарите са едни и същи и голяма част от тях обикалят тези частни болници. Ако нямаше толкова пари в здравната каса, нямаше да се откриват толкова нови частни болници,” каза още адвокат Мария Петрова. В Австрия има 40 пъти по малко болници от нас каза още здравният юрист.
2 Отговори
[…] Навлизането на пазара на повече здравни субекти няма д… […]
[…] Навлизането на пазара на повече здравни субекти няма д… […]