СЗО: Вариантът „Мю“ – устойчив на всички ваксини?
Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че проследява нов вариант на коронавирус, наречен „Mю“ (Mu) , известен също като B.1.621. Вариантът Мю е този, който доминира сега в Колумбия и Еквадор.

За първи път вариантът „Mю“ е идентифициран в Колумбия на 11 януари 2021 г., в департамента Магдалена. Оттогава има спорадични съобщения за случаи, причинени от него в Южна Америка и Европа.
При описанието на мутацията, учените обръщат внимание на наличието на 146 N и няколко аминокиселинни замествания в протеина на шипа. Едно от тези замествания попада върху фуриновата вложка – това е мястото в генома на вируса, което осигурява навлизането на патогена в клетката.
В своята статия колумбийските учените изследват придобитата мутация 146 N, като отбелязват, че нейната цел все още не е ясна.
„Вмъкването на 146 N в протеина на шипа е първият случай на този тип вмъкване, неговите последици по отношение на инфекциозността, заразността и патогенезата все още са неизвестни“, пишат експертите.
Според Павел Волчков, ръководител на лабораторията за геномно инженерство на MФТИ, „Щамът „Mю“ има определен потенциал по отношение на разпространението и доста бързо може да завладее тези територии, където вариантът „Делта“ не е доминиращ.
„“Мю“ определено изпреварва „Ламбада“ – щам, който също е разпространен значително в Южна Америка. Въпреки това, „Делта“ все още остава доминиращият вариант в тези страни, особено в Съединените щати. Като цяло можем да кажем, че колкото повече ключови мутации има новият вариант, толкова по-заразен (по-бързо се разпространява в популацията), а също така и по-добре избягва неутрализиращите антитела, които се произвеждат в резултат на заболяване или ваксинация“„ казва още Павел Волчков, цитиран от в-к „Известия“.
В световен мащаб, сред всички открити случаи на коронавирус, вариантът „Mю“ се среща в по-малко от 0,1 процента от случаите, но вече се разпространява бързо в Колумбия и Еквадор, където представлява съответно около 39 % и 13 % от инфекциите.
СЗО обаче смята, че докладите за нов вариант трябва да се тълкуват с повишено внимание, като се има предвид ниският потенциал за последователност в повечето страни, където той е открит.
Според седмичния бюлетин на СЗО относно пандемията, вариантът Mю „съдържа съзвездие от мутации, които показват потенциални свойства на имунно бягство“. Предварителните данни предполагат, че той може да избегне имунната защита по подобен начин на бета-варианта, открит за първи път в Южна Африка, добавя докладът, но това трябва да бъде потвърдено от по-нататъшни проучвания.
Добавен е от СЗО на 30 август тази година, след като е открит в 39 държави. И при него, както и при другите новооткрити варианти, са налице мутации, които могат да го направят по-малко податлив на механизмите на имунната защита.

Делта не е краят на SARS-CoV-2, какво ни очаква?
Възможно е „Mю“ да е устойчив на ваксини
„Mю“ е петият вариант на коронавируса, предизвукващ COVID-19, проследен от Световната здравна организация. По-рано беше съобщено за опциите „Алфа“, „Бета“, „Гама“ и „Делта“.
В своя седмичен епидемиологичен бюлетин, публикуван във вторник, СЗО не изключи, че новият вариант „Mю“ има редица мутации, които показват, че той е по-устойчив на ваксини. Това обаче са предварителни оценки и са необходими допълнителни изследвания по този резултат.
Предварителните данни показват намаляване на ефикасността на ваксината, подобно на това, наблюдавано при бета опцията. СЗО заяви, че ще следи поведението на „Mю“, особено в районите, където „Делта“ циркулира по едно и също време.
Изследване на новия вариант в Южна Африка

Откриха „вратата“ която се отваря пред SARS-CoV-2, за да навлезе в клетките (видео)
Според медиите учените в Южна Африка следят отблизо за нови промени във вируса COVID-19. Според класификацията на Световната здравна организация обаче установените промени все още не дават основание да се класифицира този сорт като нов вариант, който може да бъде от особено значение.
Изглежда вариантът Мю вече е близо до Европа и в частност до България. Само преди два дни Гърция съонбщи за шестима заразени с новия вариант на коронавируса Мю. Здравните специалисти в южната ни съседка не са категорични дали ще последва вълна от новия вариант. Заради разпространението на варианта Делта още три области са с вечерен час от днес.
„Все още лекарите нямат наблюдения, дали новият вариант Мю на коронавируса реагира на прилаганите в момента ваксини“, заяви пред телевизия Мега председателят на болничните лекари Матина Пагони. Според вирусолозите от съвета за контрол на коронавируса в този период доминиращ е вариант „Делта“ сред регистрираните положителни случаи.
П. Панайотова
––––––––––––––––––––
Справка: Characterization of the emerging B.1.621 variant of interest of SARS-CoV-2ö Science Direct
3 Отговори
[…] СЗО: Вариантът „Мю“ – устойчив на всички ваксини? […]
[…] СЗО: Вариантът „Мю“ – устойчив на всички ваксини? […]
[…] СЗО: Вариантът „Мю“ – устойчив на всички ваксини? […]