С колко проветряването на стаята намалява вероятността от заразяване със SARS-CoV-2
Епидемиолозите предупреждават, че заболеваемостта от COVID-19 може да скочи бързо с началото на учебната година, когато ученици и студенти започват обучението си. Опасността от инфекция в общежитията е особено голяма и този риск може ефективно да бъде намален по прост и достъпен начин, казват учените. Това показват резултатите от проучване специалисти от Университета на Орегон.
Били са наблюдавани 35 студенти, които са потвърдили коронавируса между януари и май 2021 г. и са прекарали десет дни в карантина в отделни общежития.
Учените са поставили панички Петри във всяка стая, както и специални устройства за улавяне на аерозоли във въздуха. Няколко пъти на ден те събират проби от повърхности във всички стаи и вземат тампони от носоглътката на заразените ученици.
Вероятността от инфекция е по-ниска, ако пациентът е изолиран и се предприемат превантивни мерки. Нека го разберем по-подробно.
След това изследователите анализирали всички взети проби за наличието на вируса с помощта на PCR тест. Резултатите показват ясна връзка между вирусното натоварване в горните дихателни пътища на заразен човек и броя на вирусните частици в пространството, където той се намира. Дори безсимптомните носители изхвърлят големи количества инфекция и потенциално могат да представляват опасност за другите.
Степента на възстановяване на заболелите намалява, когато вирусният товар постепенно намалява, а с това и количеството на патогена в аерозолите, циркулиращи в стаята, също намалява.
300 пъти повече вирусен товар у заразените с вариант Делта
Авторите на изследването също изчисляват степента на механична вентилация за всяка стая и помолят учениците да докладват колко често отварят прозорците си. Оказа се, че вирусното натоварване е средно наполовина по-малко в тези помещения, където няма вентилация.
СЗО: Вариантът „Мю“ – устойчив на всички ваксини?
„Вентилацията е много важна, но мисля, че тепърва започваме да разбираме колко важна е тя в условията на пандемия“, казва съавторът на изследването Лесли Диц.