Делта не е краят на SARS-CoV-2, какво ни очаква?
Пандемията от COVID-19 е ясна демонстрация на еволюцията в действие. Еволюционната теория обяснява много от това, което вече се е случило, предсказва какво ще се случи в бъдеще и предлага кои стратегии за управление могат да бъдат най-ефективни. Тя обяснява защо вариантът Делта се разпространява по-бързо от оригиналния щам Ухан, помага да се предположат бъдещите версии и общественото здраве да планира отговора си.
Делта не е краят на историята за SARS-CoV-2, вируса, който причинява COVID-19. Ето какво казва еволюционната теория, за това, което предстои да се случи.
Еволюцията е резултат от случайни мутации (или грешки) във вирусния геном, докато се репликира. Някои от тези случайни мутации ще бъдат полезни за вируса, давайки му известно предимство. По-вероятно е копията на тези полезни гени да оцелеят до следващото поколение чрез процес на естествен подбор.
Нови вирусни щамове могат да се развият и чрез рекомбинация, където вирусите придобиват гени от други вируси или дори от своите гостоприемници.
Най-общо казано, можем да очакваме еволюцията да благоприятства вирусни варианти, които ще доведат до по-стръмна крива на епидемия, по-бърза поява на повече случаи, водещи до две прогнози:
- Първо, вирусът трябва да стане по-трансмисивен. Един заразен човек да може да зарази повече хора; бъдещите версии на вируса ще имат по-висока репродуктивност или R.
- Второ, можем също да очакваме еволюцията да съкрати времето между заразяването на някого и заразяването на други (по-кратък „последователен интервал“).
И двете прогнозирани промени очевидно са добра новина за вируса, но не и за неговия гостоприемник.
Да, как Делта обяснява това
Тази теория обяснява защо Делта превзема света и замества оригиналния щам Ухан.
Първоначалният щам на Ухан имаше R стойност 2-3, но стойността на R Делта беше около 5-6 (някои изследователи казват, че дори е по-високо). По този начин заразената Делта може да зарази поне два пъти повече хора от първоначалния щам Wuhan.
Делта вариант на коронавирус
Има и доказателства, че Делта има много по-кратък сериен интервал в сравнение с оригиналния щам Ухан
Това може да се дължи на по-високия вирусен товар (повече копия на вируса) при някой, заразен с Делта в сравнение с по-ранните щамове. Това може да позволи на Delta да се зарази по-рано след заразяването.
По-високият вирусен товар улеснява предаването на Делта на открито и след „мимолетен контакт“.
Влияят ли ваксините върху еволюцията на вируса?
Знаем, че ваксините срещу COVID-19, предназначени да предпазват от оригиналния щам Ухан, действат срещу Делта, но те са по-малко ефективни. Еволюционната теория предсказва това; вирусните варианти, които могат да избегнат ваксините, имат еволюционно предимство.
Така че можем да очакваме надпревара във въоръжаването между разработчиците на ваксини и вируса, тъй като ваксините се опитват да наваксат вирусната еволюция. Ето защо вероятно ще се видим, че имаме редовни бустерни снимки, предназначени да преодолеят тези нови възможности, точно както виждаме при ваксини срещу грип.
Ваксините срещу COVID-19 намаляват вероятността от предаване на вируса на други хора, но не блокират напълно предаването. И теорията на еволюцията ни дава предупредителна история.
Съществува компромис между предаването и това колко болен (вирулентност) е човек с повечето патогени. Това е така, защото се нуждаете от определен вирусен товар, за да можете да се предавате.
Ако ваксините не са 100% ефективни при блокиране на предаването, можем да очакваме промяна към повишена вирулентност. С други думи, страничният ефект от вируса, пренесен от ваксинирани хора, на теория с времето би станал по -опасен за неваксинираните хора.
Какви са вариантите за бъдещето?
В краткосрочен план е много вероятно еволюцията да продължи да подобрява вируса:
- неговата R-стойност ще продължи да расте (повече хора ще бъдат заразени в едно поколение)
- серийният интервал ще намалее (хората ще се заразят по-бързо)
- опциите ще направят ваксините по-малко ефективни (избягване на ваксини).
Ние не знаем докъде могат да стигнат тези промени или колко бързо могат да се случат.
Някои учени смятат, че вирусът вече може да се доближи до „пикова наличност“. Въпреки това, все още има някои трикове в ръкава си.
Научната консултативна група на правителството на Обединеното кралство по извънредни ситуации (SAGE) наскоро разгледа сценарии за дългосрочната еволюция на вируса.
В него се казва, че почти сигурно ще има „антигенен дрейф“, натрупване на малки мутации, които правят съществуващите ваксини по-малко ефективни, така че бустерите с модифицирани ваксини ще бъдат от съществено значение.
За по-драматичните промени във вируса („антигенна смяна“), които могат да настъпят в резултат на рекомбинация с други човешки коронавируси, се казва, че са „реална възможност“. Това ще изисква по-съществено преработване на ваксините.
SAGE също вярва, че съществува реална възможност за „обратна зооноза“, водеща до вирус, който може да бъде по-патогенен (вреден) за хората или да избягва съществуващите ваксини. Това би бил сценарий, при който SARS-CoV-2 заразява животни, преди да се върне обратно при хората. Вече видяхме как SARS-CoV-2 заразява норки, котки и гризачи.
Откриха „вратата“ която се отваря пред SARS-CoV-2, за да навлезе в клетките (видео)
Ще стане ли вирусът по-смъртоносен?
Като правило се избират версии на вируса, от които техният гостоприемник е много болен (има висока вирулентност). Това е така, защото хората са по -склонни да умрат или да бъдат изолирани, което ще намали вероятността от предаване на вируса на други хора.
SAGE вярва, че този процес е малко вероятно да доведе до намаляване на вирулентността на вируса в краткосрочен план, но в дългосрочен план това е реална възможност. Въпреки това, SAGE твърди, че съществува реална възможност за развитие на по-вирулентни щамове чрез рекомбинация (което е известно за други коронавируси).
И така, отговорът на този важен въпрос е: ние наистина не знаем дали вирусът ще стане по-смъртоносен с течение на времето. Но не може да се очаква вирусът магически да стане безобиден.
Коронавирусът все още не е разгърнал целия си потенциал, какво още ни предстои
Ще успеят ли хората да се развият, за да наваксат?
За съжаление отговорът е не. Хората не се възпроизвеждат достатъчно бързо и натрупват мутации, които са достатъчно благоприятни за нас, за да изпреварим вируса достатъчно бързо.
Вирусът също не убива повечето хора, които заразява. А в страни с добре осигурени здравни системи това не убива много хора в репродуктивна възраст. По този начин хората нямат никакъв „селекционен натиск“, който да мутира благоприятно, за да изпревари вируса.
Ами бъдещите пандемии?
Пандемиите – много по-чести отколкото си мислим
И накрая, еволюционната теория предупреждава за бъдещи пандемии.
Генна мутация, която позволява на вирус от неизвестен и сравнително рядък вид (като прилеп) да получи достъп до най-разпространените и широко разпространени големи животински видове – хората – ще бъде строго подбран.
По този начин можем да очакваме бъдещи пандемии, когато животински вируси се разпространят при хората, както се случи в миналото.
П. Панайотова
––––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: How will Delta evolve? Here’s what the theory tells us, The Conversation
1 Отговор
[…] Делта не е краят на SARS-CoV-2, какво ни очаква? […]