Д-р Николова: Все още няма грипна епидемия, но трябва да се готвим за нея
„Далеч сме още от грипна епидемия. Далеч сме още от вълната от пациенти с подобни оплаквания, която предполагаме, че ще ни залее в края на януари – началото на февруари“. Така коментира грипната обстановка в страната пред БНТ д-р Гергана Николова, общопрактикувая лекар и член на Управителния съвет на БЛС.
Според д-р Николова „закъснението“ на епидемията е по-топлия сезон, както и празниците, през които децата и хората са си повече вкъщи. за да има епидемия, трябва да има събиране на хора.
Изолирани са два щама. не знаеме още кой ще вземе първенството. Единият е свински грип, който създава по-лесно епидемии. Той е по-опасен при възрастните хора и при малките. Ако той се развие, ще има по-тежка грипна вълна, каза д-р Николова.
Сега е момента и да проследим и отчетем ползите от грипните ваксини, особено за част от възрастните, които успяха да се възползват от безплатните ваксини, отпуснати от министерството, защото гръпът поразява възрастните, сподели още д-р Николова и допълни, че ваксините са пристигнали късно в кабинетите на специалистите. Тя изказа съжалението си, че не всиаки възрастни граждани са се възползвали от възможността за безплатно имунизиране срещу грип, дали поради нихилизма и недоверчивостта на българина или поради страха от ваксините изобщо.
Д-р Николова припомни симптомите на грипа: висока температура, която може да достигне до 40 градуса, болка по мускулите, по ставите, болки в гърлото, суха кашлица, обилни секрети от носа. Понякога те се появяват за половин час. Прехвърлянето на вируса не е само по въздушно-капков път, а и например чрез здрависване, поясни тя и не пропусна да оббележи да не се посяга веднага към антибиотиците, защото антибиотикът не може да убие вируса.
Д-р Николова препоръчва често да се мият ръцете с топла вода и сапун – смята се, че за 30 секунди сапунът и дезенфекционните средства отстраняват вируса – защото освен по въздушнокапков път, вирусите се предават и по контактен път – замърсени ръце, предмети. Носене на маски, често проветряване на помещенията, в които се намираме, разходки – за деца и възрстни, въпреки температурите, подсилване на имунитета – повече с плодове и зеленчуци, и разбира се, по-малко алкохол и цигари, които въздействат върху ресничестият епител на белодробните пътища, възпрепятстват отхрачването и помагат на вирусите да останат по-дълго там.