Все още не се знае дали „Мю“ бяга имунологично от ваксините
„За Мю варианта засега няма неопровержими доказателства, че бяга имунологично от ваксините. Този вариант доказа, че много по-бавно се разпространява. България сключи договор с ЕК, че ако настъпи вариант, Pfizer е готова в рамките на месец да промени ваксината. За 2022 и 2023 г. са поръчани такива ваксини. Хората да са спокойни, че науката пак ще им помогне“, заяви бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред Bulgaria ON AIR.
Taка проф. Кантарджиев коментира предупреждението на Европейската агенция по лекарствата, че вариантът на коронавируса, известен като Мю, може да се приеме като причина за безпокойство, въпреки че все още няма данни той да изпреварва доминиращия щам Делта.
В последните дни той е присъствал на конференция, на която са обсъдени всички важни въпроси, свързани с коронавирусната пандемия.
„Много е важно всички лекари да имат по-голяма обща култура и визия към заболяването. Слава Богу, не видях на конференцията най-шумните антиваксъри и критикари на Щаба. Те не търсят изява сред медицинската общност на своите ненаучни послания“, посочи проф. Кантарджиев в студиото на „България сутрин“.
Според него първото нещо, което здравното министерство трябва да направи, е да осигури възможност родителите да ваксинират децата над 12-годишна възраст.
Експерт: „Мю“ едва ли ще измести „Делта“
„Хората, които искат и могат да бъдат ваксинирани, трябва да се ваксинират. Да не им се правят допълнителни пречки. За третата доза чакаме решение на експертния съвет за ваксините. В съвета са новоназначени най-добрите имунолози и епидемиолози, ще вземат решение. Министърът два месеца прави невидяна кампания за ваксинацията“, коментира бившият шеф на НЦЗПБ.
СЗО: Вариантът „Мю“ – устойчив на всички ваксини?
Той призна, че е привърженик на задължителната ваксинация при децата. По думите му до момента имаме 85-90 ваксинирани деца срещу Ковид-19.