Шест неправилни, но наложили се като задължителни препоръки за отслабване
Митовете за здравето се появяват не само сред хората. Техните източници могат да бъдат научно-популярни публикации в Интернет, нискокачествени изследвания и дори остарели препоръки в официалните наръчници. Вижте шест наложили се, но крайно неправилни съвета, свързани с редукцията на килограмите.

Отслабването може да се постигне с малки промени в начина на живот. Смята се, че ако редовно спортувате по малко и леко коригирате диетата, тогава като цяло това ще има впечатляващ ефект върху теглото. Подобни идеи произлизат от стари теоретични изследвания.
Уви, на практика се оказа, че „добавянето“ на ефектите от малките промени става с големи загуби, които ги правят безсмислени. Тялото успешно се съпротивлява, опитвайки се да поддържа същата тежест. За да се справи с него, е необходима по-интензивна програма.
Трябва да си поставите реалистични цели. Тоест, ако преди да отслабнете, кажете на себе си „Ще отслабна 2 килограма за 2 седмици“, това трябва да работи по-добре от „Ще се отърва от тежко затлъстяване за един месец“. Като цяло това звучи разумно, тъй като неспазената цел може да бъде обезкуражаваща.
Изследванията обаче показват, че това е поне далеч не винаги така: няма връзка между нивото на амбиция на план за отслабване и постигнатите резултати. Някои проучвания дори твърдят, че колкото по-радикални са целите ви за отслабване, толкова по-добри са вашите резулта
Бързото отслабване води до лоши дългосрочни резултати. Това означава, че бавната до умерена загуба на тегло има по-последователни резултати.
Този предразсъдък за драматичното отслабване възникна много отдавна, когато се появиха нискокалорични диети с изключително ниска хранителна стойност. Оттогава диетите са се променили много, но препоръката за отслабване бавно продължава дълго време. Изследванията показват, че повече загуба на тегло и загуба на тегло са свързани с по-добри дългосрочни резултати.
Упражнението в училище помага да се намали рискът от затлъстяване при деца. Явно това не е така. Ако не друго, анализът от Cochrane Commonwealth не подкрепя това. Може би промените в програмата или организацията на уроци по физическо възпитание могат да имат значение.
Сексуалният контакт е пълноценен заместител на други форми на физическа активност. Всеизвестно е твърдението, че сексуалната активност помага на всеки участващ човек да изгори от 100 до 300 килокалории наведнъж. Но реалните изчисления показват, че за такива енергийни загуби продължителността на полов акт трябва да бъде около час. Средната продължителност на полов акт е 6 минути, човек на 30-40 години изгаря около 20 калории през това време – 14 повече, отколкото когато гледа телевизия.
Закуските са една от причините да имате наднормено тегло. Някои епидемиологични проучвания предполагат това, което означава, че нивото на доказателства е ниско. Случайно проучване, което сравнява група хора, обичащи закуската с контролна група, не подкрепя това.
1 Отговор
[…] Шест неправилни, но наложили се като задължителни преп… […]