5 полезни „разтяжки“ през зимата
Спортувате през зимата е полезно и е по-добре да го правите, преди болката и дискомфортът да ви застигнат. Ако не можете да ходите редовно на фитнес, правете упражненията в свободното си време у дома или на работа.
Прегърбена поза, която автоматично заемаме в студено време, е неудобна и неестествена за тялото ни. Проучванията показват, че студът по принцип може да засили болката във врата и гърба. Особено когато става въпрос за работа на открито.
Ако вече усещате скованост в горната част на гръбначния стълб и долната част на гърба, значи е време да обърнете внимание на собственото си тяло и да правите йога, много от асаните (позите), от които са подобни на обикновено разтягане.
Но йога все още е нещо повече от набор от упражнения, тя е и метод за правилно дишане, релаксация и прочистване на тялото. Смисълът на всякакви йога упражнения изобщо не е да се научите как да се усуквате на три възела и да ходите по стъкло. Йога ви учи да намирате баланс във всяка житейска ситуация. Освен това укрепва тялото и духа.
Масажи с поморийска луга (видео)
Има много видове йога. Всеки от тях се фокусира върху някои специфични практики. На начинаещите обикновено се предлагат две популярни училища:
Хатха йога е идеална за начинаещи. В йога от този тип основният акцент е върху работата с тялото.
Айенгар йога е статична практика, която може да се практикува и от най-неподготвен човек. Много внимание се отделя на внимателното „настройване“ на асаната.
Изследванията потвърждават, че йога, когато се практикува с внимание и внимание към детайлите, намалява болките в гърба и шията. Освен това успокоява нервите, което е особено важно по време на подготовката за Нова година и празниците.
Следните упражнения са доста популярни асани от различни видове йога, които се препоръчват за зимната тренировка от американския фитнес треньор и журналист Стефани Мансур. Дори човек без опит може да се справи с тях. Правете ги поне веднъж на ден. Дишайте бавно и концентрирано. Йогата е добър начин да си починете от дневните грижи, да се съсредоточите върху тялото си и да облекчите натрупаното напрежение
Първо: Обратна молитва
Застанете прави, краката на ширината на раменете. Свийте леко коленете си и отпуснете раменете. Поставете ръцете си зад гърба и ги огънете в лактите. Опитайте се да свържете върховете на пръстите си в средата на гърба и издърпайте раменете си назад. Ако тази поза изглежда лесна, стиснете дланите си в молитвена поза. Поемете пет дълбоки вдишвания и издишвания през носа.
Второ: Поза под ъгъл
Застанете прави и разперете краката си, докато между тях остане около 120 см. Изпънете ръцете си встрани, така че да са успоредни на пода. Завъртете левия си крак, така че да се изравни с лявата ви ръка. Дръжте десния си крак притиснат към пода, докато огъвате лявото си коляно под ъгъл от 90 градуса. Наведете се към лявото коляно, притискайки лявата си предмишница към лявото бедро. Вдигнете дясната си ръка във въздуха и я доближете до ухото си, така че десният ви крак да образува права линия с върховете на пръстите ви. Задръжте за пет вдишвания и след това превключете на другата страна.
Четвърто: Разтягане встрани
Застанете с крака на ширината на раменете, ръцете на бедрата. Докато вдишвате, бавно се наведете надясно, като същевременно притискате силно левия си крак към пода. Трябва да почувствате разтягане от лявата страна на тялото си. Издишайте, докато се връщате в изходна позиция, след което сменете страните.
Четвърто: Котка и крава
Застанете на четири крака с длани под раменете и бедрата точно над коленете. Вдишайте и извийте гърба си, докато спускате корема си на пода, гледайте напред и избутайте раменете си назад, за да изпънете гърдите си. След това издишайте, докато извивате гръбнака си нагоре към тавана и издърпвате пъпа си към гръбнака.
Пето: Изправени рамене
Изправете се или седнете. Завъртете раменете си с кръгови движения. Преместете ги нагоре, след това назад и след това надолу до първоначалното им положение. Повторете кръговите движения за около 30 секунди, за да освободите напрежението в гърба, шията и раменете.
Синдромът на карпалния канал или… защо не можем да използваме ръцете си (видео)