„Новата пневмония“ в Китай – между страха и истината
Новините за „мистериозна пневмония“ от Китай засилиха опасенията за нова епидемия. Бързото разпространение на случаите на пневмония, за които се смята, че са причинени от бактерии, сред децата се превърна в гореща тема по света.

Беше заявено, че детските болници в столицата на Китай Пекин и провинция Ляонин в северната част на страната са препълнени поради недиагностицирани случаи, подобни на пневмония. Някои експерти заявиха, че няма симптоми на пневмония при децата, но се наблюдават симптоми на висока температура и възпаление на дихателните пътища.
От САЩ обявиха: „Мистериозна пневмония достигна САЩ – 142 случая на „синдром на белите бели дробове“, са регистрирани в Охайо от август насам.“
Обезспокоена дали това не е началото на нова пондемия, Световната здрава организация (СЗО) поиска официално информация за заболяването. Китай отрече да са открити никакви необичайни или нови патогени при увеличаването на респираторните заболявания в северната част на страната.
„Китайските власти отдадоха това увеличение на премахването на ограниченията срещу COVID-19 и разпространението на известни патогени като грип, микоплазмена пневмония (често срещана бактериална инфекция, която обикновено засяга по-малки деца), респираторен синцитиален вирус (RSV) и SARS-CoV- 2 (вирусът, който причинява COVID-19)“, се посочва още в него. Огнища от недиагностицирани случаи на детска пневмония също са докладвани в северната част на страната, казва организацията, но не е ясно дали те са свързани с респираторните инфекции“, коментираха от СЗО.
Въпреки това, вече тече информация, че новата инфекция вече е достигнала Европа. Китайците не са съгласни, че грипът идва от тяхната страна и твърдят, че е внесен от Индонезия и Малайзия, стана ясно още от думите му.
„В конкретния случай става дума за усложнения на грипния вирус, аденавирусите и респираторния синцитиален вирус. По време на пандемията голяма част от инфекциозните агенти буквално изчезнаха, за да се върнат веднага, когато мерките бяха отпуснати. Събраха се няколко поколения дечица, които наваксаха след отпускане на мерките“, обясни тя. Микоплазма пневмоние за пръв път попада под светлината на прожекторите, обърна внимание проф. Александрова и добави, че това е много добре позната бактерия, която предизвиква инфекция на дихателните пътища.
„Става дума за атипична пневмония. Нямат клетъчна стена, по-бавно се размножават и предават. Тези пневмонии протичат сравнително леко, но може да има и тежки случаи и да излезе извън рамките на белите дробове“, коментира проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН проф. Радостина Александрова.
По думите на проф. Александрова това е бактериална инфекция и за лечението ѝ се използват антибиотици, които трябва да бъдат съобразени с характеристиките на този патоген. Микоплазмата засяга млади хора – под 40 години, сега са засегнати основно деца. Франция, Дания, Швеция и Нидерландия вече съобщиха за повишаване на случаите. „Не всички хора, които кашлят, имат пневмония. Ковид-19 също предизвиква атипична пневмония. Пневмониите при всички случаи биха си приличали като симптоматика“, уточни вирусологът В същото време навлязохме в грипния сезон, като пикът традиционно се очаква да настъпи през януари и февруари. Предстои да разберем какъв ще бъде профилът на поведение на коронавируса.