Как се лекува махмурлукът?
Махмурлукът е реакцията на тялото към алкохолно отравяне. Състоянието е придружено от неприятни симптоми: главоболие, слабост, виене на свят, гадене, повръщане, диария, сухота в устата, фотофобия, раздразнителност и дори треска. Обикновено колкото повече човек е пил, толкова по-тежки ще бъдат последствията.
Много компании, произвеждащи лекарства и хранителни добавки, рекламират лекарства срещу махмурлук. В същото време на практика няма сериозни научни изследвания по тази тема. За да запълнят тази празнина, изследователите от Лондонския кралския колеж и фондацията Maudsley NHS Foundation Trust са провели систематичен обзор, в който обобщили наличните в научната литература данни за лечението на махмурлука.
Авторите са анализирали резултатите от 21 клинични изследвания, в които оценявали терапевтичния ефект против махмурлук на следните вещества и лекарства: екстракти от карамфил, артишок, антилско цариградско грозде, бодлива круша (кактусова смокиня), плод на бонбоненото дърво и елеутерокок, червен женшен, сок от корейска круша, пробиотика ProAP4, куркумин, продукта Rapid Recovery, който включва L-цистеин, тиамин, пиридоксин и аскорбинова киселина, отделно L-цистеин, N-ацетил-L-цистеин, L-орнитин и толфенаминова киселина, препаратите локсонапроксен, фексофенадин, пропранолол, хлорометиазол и пиритинол, както и хранителната смес „Morning-Fit“, състояща се от суха мая, тиамин нитрат, пиридоксин хидрохлорид и рибофлавин, се казва в статия, публикувана в Addiction.
Авторите отбелязват, че дори в тези изследвания, където са фиксирари статистически значими подобрения в симптомите на махмурлука, доказателствата са много неубедителни поради методологични ограничения или неточни измервания. От 21 проучвания осем били проведени изключително с участници от мъжки пол, а някои не предоставяли подробни описания на времето за приема на на алкохол и видовете напитки, както и указания за това дали алкохолът е бил консумиран с храна или отделно. Освен това ефектът на всяко от средствата е описан само в едно проучване, тоест резултатите не са възпроизвеждани независимо.Когато алкохолът навлезе в тялото, специален ензим, наречен алкохол дехидрогеназа в черния дроб, го превръща в ацеталдехид. По същество един водороден атом се отстранява от всяка молекула на етанол. След това ацеталдехидът се превръща в оцетна киселина от друг ензим с дългото име „ацеталдехид дехидрогеназа“. Ако има твърде много алкохол, тогава ензимите не могат да се справят с неутрализирането му.
В същото време ацеталдехидът е дори по-опасен за тялото ни от самия алкохол. Често именно натрупването му води до ужасни последици. Освен това алкохолът удря тялото на клетъчно ниво. Еритроцитите са едни от първите, които страдат.
Нанокапсула, имитираща хепатоцитите – антидот при алкохолно отравяне
Какво е махмурлук?
Най-общо казано бикновено еритроцитът има двойно приплесната дисковидна форма, но поради въздействието на алкохола, той „поема“ вода и се превръща в сфера. В тази форма еритроцитът съдържа малко хемоглобин, следователно пренася по-малко кислород и по-зле подхранва клетките. Същевременно, поради факта, че клетката е раздута, тя губи способността си да преминава през капилярите. Освен това еритроцитите също започват да се слепват и да се събират в един вид „малки влакчета“. Те запушват кръвоносните съдове и нарушават капилярния кръвоток .
Освен всичко друго, алкохолът може да накара клетките в тялото ни да загубят вода. Попада в междуклетъчното пространство и се оказва парадоксална ситуация: ние набъбваме, но самите клетки нямат достатъчно вода. Но неприятната миризма възниква поради факта, че част от алкохола се изхвърля през белите дробове. Димът по същество е недостатъчно окисленият алкохол, който издишваме.
Как да предотвратим махмурлука
Разбира се, най-добре е изобщо да се се стога до състояние на махмурлук. За това лекарите препоръчват умерено пиене на алкохол. За мъж с тегло 70-80 това са около 20 милилитра чист алкохол наведнъж. За жените безопасната доза е около 20% по-малка. Тази доза отговаря на 300-400 милилитра бира, 120-170 милилитра вино или 40-50 милилитра силен алкохол. Ясно е, че по празниците това може да се счита за порция за „загряване“.
Лекарите препоръчват да се пие бавно и да не се спазва правилото „малка почивка“. Също така е важно да се яде алкохол, но по-добре със студени, нискомаслени и умерено пикантни закуски и да се откажете от пушенето. Алкохолът не действа добре с много лекарства и това също си струва да се има предвид по време на празниците. Пиенето на алкохол с вода е добра идея.
„Ако изпием чаша вода с чаша водка по време на пиршество, тогава намаляваме натоварването на тялото. Но ако пием на сухо, без да пием, а на сутринта започнем да лекуваме махмурлука с голямо количество течност, ще получим втори удар. Алкохолът, който вече е разреден в тялото, отново влиза във взаимодействие с клетките и получаваме „втори удар“, обяснява д-р Андрей Кондрахин, специалист по клинична фармакология пред радио Sputnik.
Как да се лекува махмурлукът?
Ако махмурлукът все още ви настигне, тогава прости средства ще ви помогнат да се справите с него. Основното нещо е да не се опитвате да излеете още една порция алкохол в себе си. Това само ще засили интоксикацията. Този метод носи известно облекчение само на истинските алкохолици, чието тяло е физически зависимо от етанола.
„Това е важно, защото черният дроб, който не може да се справи с алкохолната интоксикация, отделя част от вредните вещества в кръвта, а бъбреците постепенно филтрират всичко това. Така бързо се освобождаваме от интоксикацията“, заключава Кондрахин.
Невролози предлагат нов, уникален метод за лечение на алкохолизъм
1) Най-важното и едно от традиционните лекарства за махмурлук е туршията от краставица. Подходящ и за домат или зеле. Важно е това да е точно саламурата, а не марината. Както каза Андрей Кондрахин, поради солите тялото ни попълва липсата на електролити. Една чаша е достатъчна, не бива да ревнувате.
2) Пилешки бульон ще помогне за рестартиране на храносмилането. По принцип всеки бульон с ниско съдържание на мазнини ще работи: пуешко, заешко или рибно. Тази рецепта също принадлежи към най-древните и „народни“.
3) Аспиринът може да има две действия наведнъж. Ще помогне при възпалена глава и „слепнали“ еритроцити.
4) Трябва да обърнете внимание и на сорбентите. Дори обикновеният активен въглен ще ви помогне да премахнете излишъка от тялото. Но е по-добре да забравите лекарствата „за защита и пречистване на черния дроб“ в аптеката, но лекарите са категорични, че няма нито едно лекарство, което да е с доказана ефективност.
2 Отговори
[…] Как се лекува махмурлукът? […]
[…] Как се лекува махмурлукът? […]