Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е прогресиращо заболяване на дихателната система, което се появява по време на/или в резултат на хроничен бронхит и/или емфизема. Налице е затруднено дишане поради обструкцията на въздухоносните пътища, причинена от тяхното стесняване.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) в света има 64 милиони души, страдащи от ХОББ. ХОББ е шестата по честота причина за смъртност в света, като прогнозите показват, че към 2020 г. ще се превърне в третата най-честа.
В България болните от ХОББ са повече от 400 000 души, но много малка част от тях – около 76 000 се лекуват (по данни от 2012 г.). Останалите са недиагностицирани или нелекувани.
Причините за ХОББ са много, но най-важната от тях е тютюнопушенето – 10 – 25% от пушачите развиват ХОББ. От значение са броя на цигарите и продължителността на употребата им. По данни на Българското дружество по белодробни болести, 80% от болните с ХОББ у нас са пушачи.
В 20-25% от случаите ХОББ е в резултат на неблагоприятни условия на живот и въздействие на замърсен въздух, прах, влага, вредни изпарения и други, включително пасивно пушене.
При 1% от случаите заболяването се развива по генетични причини, заради дефицит на alpha-1-antitrypsin, белтък, който предпазва белите дробове от вредното въздействие на други ензими в организма и се проявява в по-ранна възраст – преди навършване на 35 години.
В патогенезата на заболяването се наблюдава уплатняване на въздухоносните пътища под въздействие на различните фактори и отделянето на повече мукус, което уврежда деликатните стени на алвеолите, причинява емфизем. Всичко това води до намаляване на еластичността на белите дробовете. Малките въздухоносни пътища също се стесняват. Всичко това причинява задуха, кашлицата, отделянето на храчки и хриповете.
Клиничната картина на заболяването включва най-вече продължителна и упорита кашлица и отделяне на жилав секрет под формата на храчки. При по-напреднал стадий на ХОББ се наблюдава задуха при физическа активност и чести белодробни инфекции и наличие на хрипове, особено през студените месеци. Страдащите се оплакват от изостряне и влошаване на болестта минимум два пъти в годината, което налага хоспитализирането им и грижа за здравето и живота им под прякото наблюдение на медицински екипи. При тези пациенти се отчита видима загуба на тегло. Те често се оплакват от хронична умора и изтощение и отоци на глезените. Засегнатите изпитват сериозни затруднения и невъзможност да поемат въздух при елементарни действия като изкачване на стълби, по-бърз ход или носене на дори лек товар.
Различават се четири стадия на заболяването, дефинирани от Глобалната инициатива за хронична обструктивна белодробна болест (GOLD) (GOLD системата класифицира състоянието на базата на белодробната обструкция, измерена чрез функционални тестове – т.нар. спирометрия, при която пациентът издишва в уред, който измерва дихателния обем и скоростта на въздушния ток):
Стадий I – Симптоматиката е слабо проявена. Белодробната обструкция е малка, така че в някои случаи болестта може да остане незабелязана до прогресирането й в следващите етапи.
Стадий III – Задухът е значителен, физическите възможности са намалени, поради намаленото доставяне на кислород до мускулите. Налице са лесна физическа и психическа уморяемост.
Стадий IV – Това е последният и най-тежък стадий. Намаленият въздушен поток към белите дробове прави страдащия напълно обезсилен и физически неактивен. Налице е хронична дихателна недостатъчност и увеличаване на налягането в белодробната артерия – състояние, известно като белодробно сърце или кор пулмонале.
Основните клинични показатели, въз основа на които се определят стадиите са два: форсираният белодробен обем за една секунда (ФЕО1) – обемът въздух, издишан за една секунда при максимално усилие, измерен в литри; витален капацитет (ВК) – общото количество издишан въздух, измерено в литри.
При хора с нормална белодробна функция, форсираният белодробен обем за една секунда е поне 70% от виталния капацитет.
За дигнозата от значение са и рентген на белия дроб, кръвни тестове, други тестове на дишането, дори електрокардиограма и ехокардиограма и пр. изследвания, посредством които да се потвърди или отхвърли ХОББ при наличие на сходна с други заболявания симптоматика.
Диференциалната диагноза на заболяването се прави с други белодробни болести като хроничен бронхит, емфизем, туберкулоза, бронхоектазии, понякога с чуждо тяло, а в п;о-напреднала възраст и с рак на белия дроб.
Лечението е симптоматично – подобряване на оплакванията и облекчаване на дишането. Налага се преустановяване на тютюнопушенето. Състоянието изисква отговорно отношение към лечението и коректно следване на назначената от специалиста по белодробни заболявания терапия, овладяване на различни техники на дишането, поддържане на добро здраве и избягване на респираторни и други заболявания.
За прогнозата и лечението ХОББ е важно ранното диагностициране, Затова GOLD препоръчва на лекарите за откриване и лечение на страдащите от ХОББ следното:
- ХОББ трябва да бъде подозирана при всички случаи на хроничен задух, хронична кашлица или тютюнопушене. Покриването дори на един от тези критерии налага инструментално изследване на белодробната функция.
- Прекратяването на тютюнопушенето при наличие на ХОББ е абсолютно задължително.
- Инхалаторни кортикостероиди се препоръчват при тежка ХОББ и чести обостряния. Най-тежките форми налагат кислородна терапия. В останалите случаи, средство на първи избор са инхалаторните бронходилататори.
- Медикаментозната терапия трябва да бъде индивидуализирана. Всеки пациент трябва да получава оптималната за него комбинация от лекарства или оптималното лекарство, в оптимални количества.
- GOLD препоръчват и ежегодно ваксиниране против грип за страдащите ХОББ.
Освен в сезона на простудните заболявания и грипа, болните с ХОББ следва да избягват и висока влажност и температура на въздуха, които също провокират дихателни проблеми; прашни помещения и пространства, дим, изпарения, включително и от автомобилен трафик и цигарен, ароматизатори, силно ароматизирани препарати за почистване, продукти за коса, парфюми и др.; редовни посещения при лекар, който да следи развитието на болестта; предприема профилактика на грипа и антипневмококова ваксинация.
Начин да се предотврати ХОББ е спиране на тютюнопушенето и малка корекция на обичайния стил на живот. Запомнете, че шансовете да се откажат цигарите са 4-5 пъти по-високи при комбиниран подход – професионална подкрепа и употреба на никотинови пластири или дъвки по предписание на специалист.
3 Отговори
[…] диагноза се прави с други белодробни заболявания: ХОББ, емфизем, туберкулоза. В напреднала възраст при […]
[…] Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) […]
[…] Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) […]