Естествени имуностимуланти или храни за силен имунитет
Имунитетът е устойчивост на организма срещу физичните, химичните и биологичните патогенетични фактори на заобикалящата го среда. Имунитетът е сложна система от защитно-приспособителни реакции на организма, които са се развили и усъвършенствали в хода на еволюцията и, които могат да бъдат модулирани в определени граници.
Балансираното хранене и здравословният начин на живот са едни от най-силните фактори, влияещи върху имунитета.
Закаляването е вид неспецифична профилактика, която има за цел повишаване устойчивостта на организма спрямо различни неблагоприятни фактори на околната среда – вятър, студ, влага, големи температурни разлики и други. Обикновено се използва при новородени и деца до 2-3 годишна възраст. Основни принципи са постепенност, системност и индивидуален подход. Правят се въздушни и слънчеви бани в различни режими, според възрастта на детето. Освен това водни процедури – обтриване, обливане. Слънчевите бани са частични или цялостни. Препоръчва се и ходене с боси крака.
Разнообразното хранене, което да доставя нужните на организма белтъци, въглехидрати, мазнини, витамини и микроелементи също има съществена роля в осигуряването на достатъчно градивни елементи, които са необходими за протичане на имунните реакции.Прочети още на: Методи и средства за повишаване на имунитета.
Витамини: витамин С е естествен антиоксидант и помага при инфекции. Съдържа се се в портокали, грейпфрути и лимони, червени чушки и др. ярко и тъмно оцветени плодове и зеленчуци.
Биофлавоноидите, които се съдържат в тъмните плодове – боровинки, бъз, имат мощно антиоксидантно действие и атакуват вредните свободни радикали, предизвикващи болестотворни промени в клетките. Така всички те са от най-ефективните храни за силен имунитет. Червеното грозде също съдържа мощни антиоксиданти, които намаляват риска от възпаления, язви, рак, инсулт, остеопороза и други. На това се дължи и преписването на полезни качества на консумацията в разумни количества на червено гроздово вино.
Бета-каротен – съдържа се в ярко оцветените зелени, жълти и оранжеви зеленчуци като чушки, домати, моркови, цвекло и тиква съдържат най-големи количества каротеноиди, като . Това са силни антиоксиданти, подпомагащи имунната защита.
Цинкът също активно повишава имунитета и се съдържа в морковите, цвеклото, сладкия червен пипер и граха. Магнезият създава антитела и освен това има антистресово действие. Съдържа се в цвеклото, карфиола, броколите, зелето, царевицата, лука, ряпата и други. Ядките са богати на антиоксиданти и витамини и също съдържат голямо количество цинк. Препоръчваме ежедневно като бърза закуска или допълнение към прясна салата да се консумират по около 30 грама орехи или бадеми с цел намаляване на риска от хронични заболявания. Бадемите са богати на витамин Е, чийто недостиг нарушава способността на имунната система да се бори с инфекциите. Орехите са друг мощен антиоксидант, съдържат много омега-3 мастни киселини и предпазват още от сърдечни заболявания, стрес и други.
Не на последно място, внимание заслужават и гъбите. Те повишат активността и синтеза на бели кръвни клетки, което благоприятства засилването на имунната система. Съществуват различни видове гъби, които могат да се включат в различни рецепти.
Биогенни стимулатори, които активират имунната система и растежа на клетките. Медът е богат на витамини от групата В, витамин К, Е, С, А, фолиева киселина и множество микроелементи: желязо, калий, калций, цинк и фосфор. Като плодовете и зеленчуците, медът има алкализиращо действие, което го прави и силен антиоксидант. Употребата му стимулира всички органи и подобрява физическото и психическото състояние.
Пчелният клей притежава силно антибактериално действие и противодейства на множество вируси. Той съдържа около 500 пъти повече антиоксиданти от цитрусите и е обявен за „природно чудо“. Има приятен аромат, но е с горчив и лют вкус. Изключително богат е на органични киселини, растителни есенции, минерали и витамини А, В1, В2, В6, С, Е, етерни масла, глюкозиди, флавоноиди. Понижава холестерола, потиска развитието на ракови клетки и тумори, облекчава болката и възпаленията. .
Друга „супер храна“ е пчелният прашец. Съдържа големи дози протеини, аминокиселини и въглехидрати, витамини от В групата, минерали – магнезий, калий, калций, хлор, фосфор, както и органични киселини. Голямото количество антиоксиданти в него противодейства на образуването и развитието на ракови клетки. Пчелният прашец действа противовъзпалително върху белите дробове, подобрява защитните сили на организма и спомага за общото му укрепване.
При практикуване на вегетарианство нужното количество белтък може да бъде осигурено от бобовите храни (боб, леща, грах, соя); от зърнените продукти (хляб, варено жито, овесени ядки, макаронени изделия), ядките (орехи, бадеми, фъстъци, лешници) и семената (тиквени, слънчогледови). За да се осигури прием на пълноценен белтък, трябва да се консумират разнообразни растителни продукти, добри източници на белтък, тъй като за разлика от животинския в белтъка от различни растителни източници съдържанието на някои незаменими аминокиселини е ниско.Тези растителни продукти съдържат и нужните за поддържане на имунитета витамин в6, цинк и желязо (зърнените храни при условие че са пълнозърнести). Бобовите храни освен това са богати на сапонини вещества, които мобилизират имунната система. Ядките са богати и на витамин Е, съдържат селен и флавоноиди.
1 Отговор
[…] Естествени имуностимуланти или храни за силен имуните… […]