Проф. Тома Пожарлиев: Злокачествените тумори на дебелото и право черво зачестяват значително
За съжаление злокачествените тумори на дебелото и право черво зачестяват значително в послените години и са една от водещите в статистиката злокачествени заболявания при човека. Това споделя проф. д-р Тома Пожарлиев, хирург с 55-годишен стаж и един от основателите на лапароскопската хирургия у нас.
Какво представлява ракът на дебелото черво?
Това е злокачествено заболяване, най-често започващо като полип от дебелочревната лигавица, нараства постепенно и дегенерира злокачествено. В процеса на разрастването може да обторира / запуши / дебелочревния лумен и да смути нормалната дефекация. Това злокачествено заболяване прогресира, като засяга в началото регионалните, а по-късно и по-отдалечените лимфни възли и най-често метастазира / разпространява се / в черния дроб. Освен това локалният тумор при уголемяването си може да инфилтрира и съседни органи.
Каква е симптоматиката?
Тя може и да е оскъдна. Най-често имаме смущение в дефекцията /изхожданията/. Запек, може редуващ се с разстройство, неудволетвореност при дефекация, изхождания на кръв, най-често в началото на акта на дефекация или примесена с изпражненията. В зависимост от локализацията на тумора е налична и специфична симптоматика. При локализация в лявата полвина по-често се стига до запушване – илеус, с подуване на корема. В този случай се стига и до спешна операция. При локализация в дясната полвина на дебелото черво е характерно по-често разстройство със снижение на хемоглобина – анемия и повишена утайка.
Кога най-често се среща
Най-засегната е възрастта над 50 години. Поради факта, че в много случаи симптоматиката е дискретна, а и организмът свиква с постепенните промени, най- сигурната , а според мен и повечето автори единствена ранна диагностика е т.н. колоноскопия. При нея пациента предварително се подготвя с очистителни средства. Под лека обща анестезия се прониква с фиброоптичен инструмент от крайната част на дебелото черво – ануса до началната му част – сляпото черво /цекум/. Само това изследване отхвърля в 100% заболяването или открива , като и локализира процеса. В последно време се наложи и друга диагностична възможност. Това е компютърна томография /скенер/ комбинирано с т.н. виртуална колоноскопия. Каква да е диагностичната процедура би следвало да се определи от специалист.
Лечението
Когато туморът е в начален стадии операцията се състои в отстраняване на засегнатия участък от дебелото черво със съответна лимфна дисекция. При разпространение на процеса оперативната интервенция се усложнява с резекция на засегнатите органи или на чернодробна тъкан.
Всичко това налага да се извърши профилактика на това заболяване. Би следвало дори и при липса на каквито е оплаквания във възрастта над 50 год да се извъши профилактично диагностично изследване. Когато в рода на някой има заболяване от рак на дебелото черво това изследване е задължително, без да се чака 50 годишна възраст.
Ранната диагноза
Моят дългогодишен опит с извършването над 100 операции на дебелото черво годишно, показва отлични резултати при ранна диагностика. Ето защо не възприемам твърденията на хора “ страх ме е да се изследвам , за да не ми се открие нещо”.
Хората трябва и сами да се грижат за своето здраве. Не е възможно да се очаква от личният лекар да поставя всички диагнози.
Когато се налага оперативно лечение трябва да се търсят специалисти с достатъчно опит и квалификация!