Адв. Петрова: В най-кратък срок да се помисли за двоен режим рецепти – хартиена и електронна
Въвеждането на електронна рецепта за антибиотици и лекарства против диабет от 16 октомври тази година внесе хаос както сред лекарите, които издават рецептите, така и сред пациентите, които спешно се нуждаят от лекарствата. Причините – сривове в компютърната система, липса на софтуер или актуализиран такъв при лекарите, които издават електронна рецепта, а от там и невъзможност на пациентите да закупят необходимите им лекарства за лечение. Това каза за Радио Варна адвокат доктор Мария Петрова, специалист по медицинско, здравно и фармацевтично право.
Тя апелира да се преразгледа спешно решението на Министерството на здравеопазването и да се даде достатъчно дълъг период, в който да се издават освен електронни и хартиени рецепти, докато се изчистят всички проблеми.
Мария Петрова посочи, че лекарите срещат трудност при работа със софтуера, защото една голяма част от тях не само нямат актуализиран софтуер, а са принудени да закупуват допълнителни модули, за да могат да работят – нещо, което не се очакваше да се случи. Последствията от това са, че в момента, когато заради грипния сезон има нужда от антибиотично лечение, пациентите остават без такова само защото системата не работи.
За съжаление вариантът хартиената рецепта да остане паралелно с електронната не беше предвиден, каза още адвокат Петрова и обясни:
„Става така, че държавата, която не може поради собствените си недостатъци и слабости да упражни контрол върху разпространението на антибиотици и в желанието си да упражнява един ефективен контрол по възможно не най-удовлетворяващия за лекари и пациенти начин, създава една много страшна предпоставка да се случи това, от което всички се опитват да избягат, а именно – без рецепта да се отпускат антибиотици.“
В сегашната ситуация електронната рецепта е предпоставка да „отвори врата“ и в друга посока – всеки, който е достатъчно настоятелен да си закупи без рецепта антибиотик да го направи, а хората, които се опитват да бъдат изправни да страдат поради недъзите на системата, каза още Мария Петрова.
Ако пациент не успее да си закупи необходимите антибиотици поради факта, че лекар не може да му издаде електронна рецепта, негово право е да подаде сигнал до Изпълнителната агенция по лекарствата и до Министерството на здравеопазването. Колкото повече сигнали има подадени, толкова по-ясно те ще покажат на управляващите пропуските в системата и че проблемът не е изолиран и съществува, категорична е адвокат Петрова.
Адв. Петрова: Кадровият дефицит и целенасоченото политическо бездействие вече вземат своите жертви
Електронната рецепта в момента е голям проблем както за личните лекари, така и за лекарите, които практикуват на частно, но нямат договор с Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ и медицинските центрове, които не работят по Здравна каса, защото те не разполагат с необходимия софтуер и се създава неконкурентна среда – тласкат се пациенти, към лекари, които имат договори със Здравната каса, за да могат да си получат електронните рецепти, а ако един човек е избрал просто да си плати прегледа и да отиде при лекар, на когото има доверие, не може да го направи. Така се нарушават и конкурентните принципи и правата на пациентите, обясни още специалистът по медицинско право.
Адв. д-р Мария Петрова срещу Майчин дом – Дело на годината (видео)
Адвокат Мария Петрова отправя апел към съответните власти да вземат максимално и в кратък срок мерки и да помислят за преминаване към двоен режим за издаване на хартиена и електронна рецепта.