Разхлажда ли бирата в горещините наистина?
Гастроентерологът съветва да спрете да пиете бира в горещините. Според експерта тази студена напитка може, да причини здравословни проблеми. Работата е там, че в горещо време се потим, губим течност и полезни микроелементи – натрий, калий, калций и магнезий.
А алкохолът в бирата само допринася за този процес. Има и други недостатъци. Например, човек се напива повече в горещо време и тогава възстановяването ще отнеме много повече време.
Как действа бирата в жегите?
Охлаждащият ефект на бирата е много краткотраен.
Факт е, че алкохолът разширява кръвоносните съдове, така че след мимолетна прохлада тялото отново ще стане горещо. Освен това бирата, особено в горещините, създава допълнителна тежест за черния дроб и сърдечно-съдовата система, така че хората, които имат чернодробни или сърдечни заболявания, се съветват напълно да спрат да пият алкохол.
Бирата е висококалорична напитка, така че любителите й често трупат излишни килограми. Една бутилка съдържа 215 килокалории и за да ги изгорите, ще трябва да бягате 40 минути или да ходите спокойно в продължение на час – но не до щанда за бира.
Какво да пием в горещините?
За да утолите жаждата си в жегата, лекарят съветва да избирате безалкохолни напитки. Това може да бъде охладен чай, плодова напитка, натурална лимонада или минерална вода. Последното е особено полезно, тъй като помага за възстановяване на солевия баланс. Между другото, при махмурлук се препоръчва и минерална вода. Но има нюанси. Първо, не всяка вода е подходяща, а само трапезна. И е по-добре да е негазирана. Вторият нюанс е, че трябва да пиете минерална вода малко по малко: достатъчно е половин чаша три пъти на ден.
Бирата и сърцето Консумацията на бира оказва влияние не само върху бъбречната функция. Тази напитка засяга и сърдечната дейност. Урологичният хирург д-р Марк Гаджиян споделя, че опасността от бирата за сърцето и други органи често се подценява. Медикът обръща внимание на факта, че бирата се възприема от много хора като много по-лека и по-малко опасна напитка в сравнение с твърдия алкохол. Това отношение към пенливата напитка е причината тя да се консумира в големи количества, най-вече през лятото. Въпреки това, бирата е предимно алкохолна напитка, която има същия потенциал за вреда като по-силните напитки. „Нейната консумация разрушава мозъчните клетки и допринася за хормонални смущения“, споделя експертът. Хирургът споделя, че твърде честото пиене на бира може да има пагубен ефект върху състоянието на чревната микрофлора и да допринесе за развитието на колоректален рак. Според кардиолога д-р Анна Кореневич, кобалтът, съдържащ се в бирената пяна, е пагубен за здравето. Ако тялото го получава в излишък, сърцето започва да изпитва претоварване. Кардиолозите са на мнение, че употребата на алкохолни напитки като цяло увеличава въздействието на стресовите фактори върху тялото, тъй като в този случай синтезът на протеини се забавя. В този случай тялото се затруднява и с разграждането на алкохола и отстраняването на токсините, образувани в резултат на неговата преработка.