Задава ли се нова пандемия: Новooоткритият хенипавирус – въпроси и страхове
Група китайски учени съобщават, че са открили неизвестен досега, филогенетично различен хенипавирус, наречен Langya henipavirus (LayV) и това предизвика много вълнения и опасения, че е възможно той да причини епидемия или пандемия със същите мащаби като причинената от SARS-CoV-2.

Вирусът
Вирусът Langya се състои от 18402 нуклеотида с геномна организация, идентична с други хенипавируси. LayV е открит за първи път през 2018 г. чрез проба от фермер, живеещ в провинция Шандонг, който е имал треска. През следващите 2 години други 34 души, повечето от които фермери, бяха заразени с вируса в провинциите Шандонг и Хенан.
Langya henipavirus принадлежи към рода henipavirus и семейство Paramyxoviridae, дом на вирусите Hendra и Nipah, за които е известно, че заразяват и причиняват фатално заболяване при хората. LayV е най-тясно филогенетично свързан с Henipavirus Mojiang, вирус с дължина на генома 18404 nt, първоначално открит в Южен Китай.
Учените за откритието
Според доклад в The New England Journal of Medicine, най-малко 35 пациенти в 2 китайски провинции са били заразени с филогенетично различен хенипавирус Langya (LayV).
Изследователите съобщиха, че не могат да намерят доказателства, че вирусът се предава между хората, което предполага, че се разпространява зоонозно. Въпреки че размерът на извадката е малък, те подозират, че вирусът Langya е бил приютен от земеровки, преди да зарази хората.
По време на рутинно наблюдение на пациенти с треска в Източен Китай със скорошна история на експозиция на животни, екип от изследователи изолира остра LayV инфекция след метагеномен анализ на проба от тампон от гърлото на 1 пациент.
Клинична картина
Впоследствие 35 пациенти с LayV инфекция бяха идентифицирани в провинциите Шандонг и Хенан в Китай, 26 от които бяха заразени само с LayV, което означава, че няма други патогени.
От тези 26 пациенти 100% са с треска, 54% с умора, 50% с кашлица, 50% с анорексия, 46% с миалгия, 38% с гадене, 35% с главоболие и 35% с повръщане. Освен това, 35% са имали аномалии като тромбоцитопения, 54% левкопения, 35% увредена чернодробна функция и 8% увредена бъбречна функция. Изследователите отбелязват, че нито един от пациентите на Langya не е починал от инфекцията.
Позицията на Европейският център за контрол на заболяванията
В отговор на новото съобщение Европейският център за контрол на заболяванията ECDC, излезе с официална позиция:
„Като част от дейностите си за епидемично разузнаване, ECDC наблюдава появата на инфекции с възникващи човешки патогени, включително вируси от рода Henipavirus. Въз основа на ограничената налична в момента информация рискът за гражданите на ЕС, посещаващи или пребиваващи в китайските провинции Шандонг и Хенан, където е докладван вирусът, се счита за много нисък. По същия начин рискът от инфекция за гражданите на ЕС в Европа се счита за много нисък“.

Обявиха четири възможни сценария за произхода на коронавируса SARS-CoV-2
От ECDC уточниха, че вирусът е идентифициран чрез сентинелно наблюдение на фебрилни случаи с история на скорошна експозиция на животни в Източен Китай. При засегнатите са били налице следните симптоми: температура, умора, кашлица, анорексия, миалгия, гадене, главоболие и повръщане. По-голямата част – 85% от случаите, за които има налична информация за професията, са земеделски производители.
По статията работи П. Панайотова

Сянката на живота: Хипотези за произхода на вирусите

Коронавирусът и биологичните оръжия – от конспирацията до науката
1 Отговор
[…] Задава ли се нова пандемия: Новooоткритият хенипавирус … […]