Проучване: Ваксинираните са по-малко заразни, дори ако са болни
„Защо изобщо да се ваксинираш, ако все още можеш да се разболееш и да заразиш другите?“ – това е един от основните въпроси на скептиците към ваксините. Изследванията, проведени сред играчите на НБА, дават убедителен отговор. Резултатите са публикувани в New England Journal of Medicine.
Първите данни, че ваксинираните хора са по-малко склонни да заразят други, дори и самите да са заразени, дойдоха в началото на годината от Израел, където масовата ваксинация на населението беше извършена с рекордни темпове. Заразените пациенти на възраст над 60 години, които са получавали Pfizer-BioNTech, са имали 60% по-малко вирусно натоварване в назалните и фарингеални тампони, отколкото при хора на възраст 40-59 години, които все още не са били ваксинирани. Това означава, че ваксинацията наистина намалява скоростта на предаване на вируса, казват учените.
През юни американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) публикуваха резултатите от текущото изпитване HEROES-RECOVER, включващо близо 4000 медицински и спешни работници. При ваксинираните в случай на инфекция инфекцията протича по-лесно и възстановяването е по-бързо, а вирусният товар в техните намазки е средно с 40% по-нисък, отколкото при тези, които все още не са получили ваксината. В допълнение, продължителността на изолирането на патогени при ваксинираните е с 6 дни по-малко, отколкото при неваксинираните. Тези данни обаче са получени преди широкото използване на делта варианта на SARS-CoV-2.
Ново проучване на учени от Харвардския университет, проведено от ноември 2020 г. до август 2021 г., тоест в периода на активно разпространение на алфа и делта вариантите на коронавируса, анализира около 20 хиляди проби от назофаринкса на 173 играчи от Националната баскетболна лига, които преминаха редовно PCR тестване за участие в тренировъчни лагери и състезания.
Учените установиха, че в случай на пробивна инфекция ваксинираните играчи отделят вируса средно 5,5 дни, а неваксинираните – 7,5 дни. Това е около 36% по-малко време за предаване на инфекция на други хора.
„Нашата работа предоставя най-подробните данни до момента за това как се променят концентрациите на вируса в тялото през цялата продължителност на инфекцията със SARS-CoV-2 при ваксинирани и неваксинирани пациенти“, казаха авторите на изследването.