Кой трябва да е (най) отговорен за „общественото“ здраве?
Кой трябва да е (най) отговорен за „общественото“ здраве? Дали такова сложно решение да се делегира на всеки отделен гражданин (включително лица, които няма да могат да преценят рисковете и ползите за истинско информирано мнение), или да се прави от експерти избрани и натоварени с отговорност за това? На този въпрос, чрез анкета във ФБ, се опитва да отговори д-р Александър Симидчиев,специалист по белодробни болести, вътрешни болести и здравен мениджмънт.

Резултатите, при участвали 101 неподбрани лекари, решили да отговорят, д-р Симидчиев споделя чрез графиката по-долу, а също и отговорите на част от участниците в анкетата.

„Учудвам се на това, колко много хора отговарят ‘отделния гражданин’. Говорим за обществено здраве, отделният гражданин може да бъде отговорен само за собственото си здраве /и то не винаги/, но не и за общественото. За общественото здраве са отговорни институциите, които изработват и налагат правилата, които следва да се спазват от отделния гражданин, било с убеждение и поощрение, било с налагане на санкции при неспазване. Може би защото прекалено много залагаме на отговорността на отделния гражданин, затова имаме толкова болно общество. Демокрацията е не само лична отговорност, но и твърди и ясни правила в интерес на мнозинството.“

„Общественото здраве не е просто механичен сбор от “здравето на всеки”. То включва дългосрочно планираниране и стратегическо обмислени политики, вкл. финансова, социална, здравна и образователна. Инак, чл. 94 от Закона за здравето също вменява отговорност на всеки от нас, както за личното му здраве, така и за общественото“, коментъра от своя страна адвокатът по медицинско право Мария Петрова, автор на проучване по темата, озаглавено „Правни норми и обществено здраве, търся корелация между императивни норми и обществено здраве в три направления – имунопрофилактика, тютюнопушене, “данък вредни храни”.
Разискванията по темата са наложителни, категоричен е д-р Симидчиев.