Какво ще стана, ако изяждаме по 4 ореха на ден?
Какво ще стане, ако изяждаме по 4 ореха на ден? Ще укрепим и ще поддържаме добро физическо и психическо здраве!
Орехите съдържат фибри, витамини от В-група, антиоксиданти като витамин Е, белтъчини, мазнини, железни, магнезиеви и други минерални соли, както и цяла гама от микроелементи. Имат значително по-високи количества омега-3 мастни киселини, в сравнение с други ядки. Листата им пък съдържат на йод и чаят, приготвен от тях, се препоръчва за профилактика на йодна недостатъчност, гуша и атеросклероза. Орехите съдържат витамин А, В1, В2, В6, фолиева киселина, витамини от групата Р, малко витамин С. Зелените орехчета съдържат до 3000 мг% вит. С, което е повече дори от съдържимото в най-богатите на този витамин плодове – касиса и шипките. Освен това в зелената кора на плода се съдържат много дъбилни и други вещества, които притежават бактерицидни свойства.
Мазнините са 64% – в орехите се съдържат мастни киселини, които не могат да се синтезират в човешкия организъм и играят важна роля при обмяната на мазнините. Орехите съдържат повече омега-3 мастни киселини, отколкото които и да е други ядки, осигурявайки 2,5 грама в порция от 30 грама. Въглехидратите в ореховите ядки са 13.7%, по-голямата част е глюкоза, захароза, съвсем малко количество нишесте и близо 2% целулоза.
Защо е необходимо те да се включват в ежедневната храна на човека?
Консумацията на 20 ореха дневно задоволява потребностите на възрастен човек от растителни мазнини и близо една пета от нуждата му от белтъчини. А 100 грама орехови ядки дават 700 калории енергия.
Идеалното съотношение на Омега-6 и Омега-3 мастни киселини е 4:1. Това е от съществено значение за здравословния начин на живот. А именно такова е и съотношението между тези две основни мастни киселини в орехите!
Намаляват риска от сърдечни заболявания. Орехите съдържат алфа-линоленова киселина – една от основните омега-3 мастни киселини, подобни на тези в мазната риба като сьомга и скумрия. Тези основни мастни киселини подобряват сърдечно-съдовото здраве, като предотвратяват нестабилен сърдечен ритъм и контролират на образуването на плаки в кръвоносните съдове. Спомагат и за намаляване на „лошия“ – LDL холестерол, и С-реактивния протеин – възпалителен маркер, свързан с атеросклероза и сърдечни заболявания.
Изследване установи, че нивата на С-реактивен протеин спадат с почти 75%, общият холестерол с 11%, а LDL-холестеролът с 11-12% при пациенти, консумиращи храна, богата на алфа-линоленова киселина. Тя се съдържа в продукти като орехи, орехово и ленено масло. Подобни ползи са открити при хора с диабет тип 2, които са с повишен риск от сърдечно-съдови проблеми.
Намаляват неблогоприятния ефект на мазнини храна. Според проучване, проведено от испански изследователи, консумацията на шепа орехи, заедно с мазна храна, помагат за защита на артериите от отлагането на плаки и втвърдяването им.
Понижават ефекта от стреса. Редовната консумация на орехови ядки спомага за по-успешното справяне със стреса. Хората, които показват „преувеличен“ биологичен отговор към стреса, са с по-висок риск от сърдечни заболявания. Екип от учени от Пенсилванския държавен университет извършва проучване, включващо 22 здрави възрастни с повишен LDL-холестерол. Изследователите откриват, че включването на орехи и орехово масло в хранителния им режим понижава високото кръвно налягане, провокирано от стрес.
Помагат в битката с рака. Хроничният оксидативен стрес и хроничното възпаление са двата фактора, които представляват висок риск за развитие на ракови клетки. Затова орехите, обогатени с антиоксиданти и противовъзпалителни вещества, помагат в борбата срещу онкологични заболявания.
Резултати от проведени изследвания доказват ефективността на ядките при рак на простатата и рак на гърдата. Проучване показва, че 2 шепи орехи на ден могат да намалят риска от развитие на рак на гърдата, и да спомогнат за ограничаване на растежа на тумора при рак на гърдата. Според изследователите, фитостеролите, съдържащи се в тези ядки, се свързват с естрогенните рецептори, за да забавят растежа на рака на гърдата.
Храна за мозъка. Поради наличието на омега-3 мастни киселини, както и други полифеноли, които действат като антиоксиданти, орехът е наричан „мозъчна храна“. Изследване, проведено в Университета „Тъфтс“ в Бостън, установява, че консумацията на 1,5 г орехи на ден повишава мозъчната дейност, подобрява концентрацията и поведенческите умения на участниците.
Поддържат здравето на костите. Орехите съдържат противовъзпалителни хранителни вещества, които подпомагат поддържането на здравето на костите. Проучване показва, че приемът на големи количества орехи води до спад в нивата на N-телопептиди на колаген тип 1. Тези компоненти служат като индикатор на костната обмяна, а намаленото кръвно ниво представлява по-добра костна стабилност и по-малка степен на минерална загуба от костите.
Орехите – супер храна и лекарство
Подобряват качеството на съня. В състава на орехите влиза мелатонин – хормон, който се произвежда естествено от епифизната жлеза. Той има мощен антиоксидантен потенциал. Мелатонинът е от решаващо значение за регулирането на съня и други процеси. Добавки, съдържащи хормона, се използват от хора, които имат проблемен и нередовен сън. Изследване, проведено в Университета на Тексас, показва, че консумацията на орехи може да повиши кръвните нива на мелатонин и антиоксиданти.
Елексир от зелени орехи и пчелен мед пък помага за подсилване на имунната система, възпалителни процеси в устната кухина, за очистване на кръвта и паразити в организма, както и срещу хронични кожни заболявания. Полезен е и при бъбречни поликистози, ангини и заболявания на черния дроб.
Орехите са с високо съдържание на калории, затова хората с наднормено тегло следва да внимават с количествата. Препоръчителната дневна доза е около 42 г – достатъчна е за постигането на максимални ползи от консумацията на орехи за здравето.
3 Отговори
[…] Какво ще стана, ако изяждаме по 4 ореха на ден? […]
[…] Какво ще стана, ако изяждаме по 4 ореха на ден? […]
[…] Какво ще стана, ако изяждаме по 4 ореха на ден? […]