Отчайващо: И ранната диагностика не намалява смъртността от рак на яйчниците
36-годишно проучване, свързано със създаването на ранен скринингов метод, който да намали смъртността от рак на яйчника, показват, че за съжаление това е невъзможно“ резултатите са публикувани в The Lancet.
Ракът на яйчника, наричан „тихия убиец“ („silent killer“), заема 7-мо място по честота на локализация и 8-мо място по причина за смъртност сред всички злокачествени заболявания при жените. Той е на трето място по честота на локализация, след рака на маточната шийка и рака на матката, сред карциномите на женските полови органи, но е на първо място по смъртност, поради късното му откриване. Учените десетилетия работят върху откриването на такъв ефективен скринингов метод, но резълтатите, за съжаление, не са окуражаващи.
Миналата седмица проф. Ян Джейкобс* (Ian Jacobs) и колеги, публикуваха в The Lancet резултатите от продължили 36 години услия за разработване на животоспасяващ скринингов тест за рак на яйчниците. За съжаление, оказва се, че ранното откриване на рака на яйчниците не е животоспасяващо.
„Въпреки напредъка в лечението на рака на яйчниците, включително хирургично и химиотерапия, но тъжната и разочароваща истина е, че от четири жени, диагностицирани с рак на яйчниците всеки ден в Австралия, три в крайна сметка умират от болестта.“, споделя Джейкобс.
Ранната диагноза на рака на яйчниците зависи от това колко рано жените са се обърнали към лекар. Малко хора обаче развиват симптоми в началните стадии на заболяването. Обикновено това става в напреднали стадии и тогава прогнозата е лоша. От всички видове рак при жените ракът на яйчниците е с най-нисък процент на оцеляване: само 46% от пациентите живеят в продължение на пет години. По отношение на рака на гърдата сега цифрата е 91%.
„В първи стадий на заболяването 5-годишната обща преживяемост на пациентите е по-висока от 90%, но в трети стадий тя драстично намалява на 30%-45%. 5-годишната обща преживяемост на пациентите е ниска именно поради откриването във висок стадий“, твърди доц. д-р Елис Исмаил от МУ – Варна.
През 80-те години, като асоцииран лекар в Лондон през 1985 г., проф. Джейкобс разбира, че въпреки радикалните хирургически интервенции последвалата химиотерапия, твърде много жени умират от рак на яйчниците.
Това е причината да започне изследователска програма, насочена към намиране на скринингов тест за ранно откриване на този рак. Жените с най-ранен стадий на рак на яйчниците са имали 70% преживяемост, но по-малко от 20% от жените с рак на яйчниците са били диагностицирани толкова рано.
Изхождайки от диагностичните тестове при други видове рак, Джейкобс и колеги започват с два възможни теста – кръвен тест – CA 125 и ултразвуково сканиране.
През следващите 15 години екипът продължава да работи върху т.н. „мултимодален скрининг“, включващ „алгоритъм за риск от рак на яйчниците“ за интерпретиране на промените в нивата на CA 125 в кръвта с течение на времето и последвал ултразвуков скрининг при 50 000 жени. Тогава екипът успява да открие над 85% от раковите заболявания на ранен етап.
Предвидено било проучването да включи скрининг и проследяване на около 200 000 жени за период от около 20 години –около 2000 жени с рак на яйчниците – достатъчно, за да се определи дали скринингът е спасил живота.
От 2000 г. до 2015 г. резултатите са обнадеждаващи – мултимодалният скрининг се оказва ефикасен за 85% от случаите.
Разочарованието идва по-късно, когато крайните резултати от британското сътрудничество за проучване за скрининга на рак на яйчниците показва, че мултимодалният скрининг подход може да открие раните стадии на рак на яйчниците в около 50%, но това не намалява броя на смъртните случаи от рак на яйчниците.
С това отпада и намерението за масов скрининг за рак на яйчниците сред общата популация като този за рак на гърдата и маточната шийка – поне засега.
Според проф. Джейкобс, жените, диагностицирани с рак по време на скрининга, са имали по-агресивни видове рак от тези (10%), които са били диагностицирани с рак рано без скрининг въз основа на симптомите.
„Следователно, дори когато са открити рано, ракът им прогресира стабилно, въпреки че е получил най-добрата налична операция и химиотерапия.„
Рак на яйчниците – 99% диагноза
Това навежда авторите на мисълта, че са нужни скринингови тестове, които могат да открият рак на яйчниците дори по-рано от използвания от тях алгоритъм, откриващ рак на яйчниците средно 18-24 месеца по-рано, за да могат жените да бъдат спасени.
„За спасяването на живота може да е необходим тест, който може да открие рак пет или повече години по-рано“, коментира проф. Джейкобс.
Съществуват обнадеждаващи ъзможности за изследвания, свързани с напредъка на протеиновите и ДНК технологиите, но разработването на такива скринингови тестове и може да отнеме 10, дори 15 години. Така че решението, ако бъде намерено, ще бъде не по-рано от 20 години.
Съвременни орални контрацептиви и рак на яйчниците
„Дълбоко съжалявам, че скринингът за рак на яйчниците все още няма да спаси човешки живот, но съм уверен, че следващото поколение изследователи ще надгражда нашата работа и ще намери подходи за скрининг и лечение на рак на яйчниците, които драстично ще намалят причинените загуби и страдания. тази коварна болест“, казва проф. Джейкобс.
Какво откриха лекарите в киста от яйчник
–––––––––––––––––
*Проф. Ян Джейкъбс е президент и заместник-канцлер на UNSW – Сидни и член на борда на Австралийския клон за рак на яйчниците. Той е директор и акционер на Abcodia Ltd, лицензирана от Масачузетската болница за оценка на риска от рак на яйчниците. Носител е на награди за финансиране на UKCTOCS от Съвета за медицински изследвания, UK Research UK, Националния институт за медицински изследвания и Eve Appeal.
––––––––––––––––––––––––
Източник: ‘Devastated and sad’ after 36 years of research — early detection of ovarian cancer doesn’t save lives, The Lancet
REAL-TIME ULTRASONOGRAPHY FOR DETERMINATION OF OVARIAN MORPHOLOGY AND VOLUME, Tne lancet
„Рак на яйчника. Етиопатогенеза, диагноза и лечение“
Д-р П. Панайотова