Учените назоваха рисковите фактори свързани със смъртността при Covid-19
Новоприключило проучване на учени от Оксфордския университет и Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина потвърди предишни резултати, че инфекцията от SARSCoV-2 е особено опасна за възрастните хора, мъжете, хората с хронични заболявания и представителите на черната раса. Резултатите са публикувани в списание Nature.
Учените са анализирали данните от медицинските записи за последните три месеца, на приблизително 40% от населението на Англия – 17 278 392 души. От тях 10 926 са починали от усложнения, причинени от COVID-19.
„По-голямата част от предишната ни работа беше посветена на проучването на данни за хоспитализирани пациенти. Но искахме по-ясна картина на рисковите фактори за широк кръг хора”, казва Бен Голдрек от Оксфордския университет, един от авторите на изследването.
Учените са констатирали, че пациентите над 80 г. умират от коронавирус 20 пъти по-често от хората над 50 г. и стотици пъти по-вероятно от пациентите под 40 години. Проучването потвърди за пореден път, че мъжете са по-предразположени към тежко протичане и смъртност от COVID-19, отколкото жените. Хроничните заболявания като затлъстяване, диабет, тежка астма и имунитетни нарушения също увеличават риска от тежко заболяване и смърт. Влиянието на социално-икономическите фактори също е очевидно – хората с ниски доходи и незадоволителни условия на живот са изложени на повишен риск от заразяване.
Като цяло тези резултати отразяват глобалната картина на пандемията, но като част от това изследване учените успяха да потвърдят хипотезата, че чернокожите и азиатците са изложени на по-висок риск от смърт от COVID-19, отколкото белите пациенти. Тази тенденция продължи, след като учените направиха статистически корекции в анализа, за да отчетат фактори като възраст, пол и здравословно състояние.
Според New York Times подобна ситуация се е развила в Съединените щати: латиноамериканците и афроамериканците са три пъти по-склонни да се заразят с коронавирус, смъртността при това население е два пъти по-висока от тази на белите американци. Много от тези хора са заети в работни професии и не могат да си позволят да останат у дома, освен това най-често живеят в многодетни семейства в тесни условия. Според Усама Билал, епидемиолог от университета в Дрексел, който не е участвал в проучването, уязвимостта на черно-цветното население се дължи до голяма степен на факта, че в повечето страни такива хора са по-податливи на стрес и често им се отказва медицинска помощ.
Преди това учени от Медицински център Колумбийския университет Ирвинг проведоха проучване, което ясно показа връзката на социално-икономическия статус и пренаселеността с риска от коронавирусна инфекция. Те анализираха резултатите от тестовете за коронавирус сред родилите жени, които бяха хоспитализирани в болниците в Ню Йорк от 22 март до 21 април – това беше пикът на епидемията в града. От 396 жени в извадката диагнозата е потвърдена при 71 пациенти – това е 17,9%. Тогава учените анализирали домашните адреси на жените в труда, както и социално-икономическите фактори. Оказа се, че вероятността от заразяване при жени, живеещи в препълнени къщи и апартаменти (повече от един човек на стая), е три пъти по-висока, отколкото при жени от по-проспериращи места. В районите, където живеят тези жени, безработицата също беше висока.
„Това обяснява защо афро-американците и испанците, живеещи в бедни квартали, са по-предразположени към коронавирус“, казва Александър Меламед, доцент по акушерство и гинекология в Колумбийския университет.
Учените посочиха причините за загубата на обоняние при Ковид-19
1 Отговор
[…] Учените назоваха рисковите фактори свързани със смърт… […]