Стимулите за лекарите и за медицинските сестри трябваше да бъдат масови, големи и значителни
„Стимулите за лекарите и за медицинските сестри трябваше да бъдат масови, големи и значителни. Особено за тези, които не знаят какво се случва, когато не знаят кой влиза в кабинета им и застава срещу тях. Това включва всички кабинети на общопрактикуващите лекари, кабинети в ДКЦ-та, всички приемни отделения, всички спешни отделения, специалистите в РЗИ, които ходят да взимат проби и да карантинират. Или няма да се обявява, щом няма пари, или след като се обявява, че ще бъдат стимулирани лекарите и сестрите, да се направи по начин, който да не допуска разделение“, заяви в интервю за БНР председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

Според него още не е късно това да се промени. „МЗ може да заяви повече средства с цел да обърне внимание на колегите, които работят. Изобщо не бива да се говори за тези 85%, защото те щяха да бъдат изработени при нормални условия. Тук говорим за стимули“, категоричен беше д-р Маджаров.
Д-р Маджаров смята, че е по-добре парите за тестове да се дават за заплати за медицинските сестри и лекарите, тъй като те не са достатъчно ефективни. „Твърденията за масово тестване на всички са само призив за излишно харчене на пари, които вместо да отиват за медиците, влизат в разни складове“, каза д-р Маджаров.
Независимо дали приходите на Касата ще са в рамките на планираните или не. държавата не бива да абдикира от задълженията си и да не оставя цялата тежест в борбата с коронавируса върху НЗОК, призова д-р Маджаров.
„НЗОК е касата на здравноосигурените пациенти, тя не е за борба с епидемии и не е редно всички разходи по лечение и на неосигурени пациенти, разходи по нови изследвания, изцяло да лежат на гърба на Здравноосигурителната каса, защото това ще лиши българските граждани от много други важни дейности“, коментира д-р Маджаров и допълни: „Приемаме да се плащат допълнителни изследвания, приемаме да се плащат PCR-тестовете от Касата, но никъде не се упоменава, че това е допълнителен разход, който не е предвиден в нито едно перо от бюджета на НЗОК“.
Според Иван Маджаров, бюджетът на НЗОК е бил разпределен за съвсем други дейности, при положение, че досега те са били недофинансирани. По думите му не е коректно, когато държавата трябва да се справи с такава епидемия, да хвърли целия разход и цялата тежест върху Здравноосигурителната каса и да се оставят после други пациенти с по-малки възможности за лечение и диагностика.
„Държавата трябва да поеме своята роля, за да не се окаже есента, че много по-малко хора са получили своята диагностика с ПЕТ-скенер или ЯМР или са били оперирани, защото няма пари“, отсече д-р Маджаров.
Той коментира и допълнителните средства, които получават медиците за борба с коронавируса. „Българският лекарски съюз предупреди още в началото, че обявените 1000 лева за медиците на първа линия без ясни критерии, ще доведат по-скоро до разделение, отколкото да стимулират. Така и се оказа. Дори не искам да коментирам тези средства, защото те се разпределяха по начини, които са обидни дори и за самите звена, в които работят колегите“, каза д-р Маджаров.
Случаят с колежката от Спешна помощ показва, че в медицината 2+2 не прави 4, тъй като става въпрос за реакция на нашия организъм и микроорганизма, който ни атакува. Това каза д-р Маджаров по повод смъртта на д-р Нели Пандова, която е била от първите лекари, диагностицирани с COVID-19, а впоследствие е дала два негативни резултата на PCR-тестове.
„Това, че е изчистена от вируса, не означава, че няма последици от инфекцията. Идват все повече данни от света за усложненията, които настъпват в белите дробове, които се проявяват при пациенти, които са се излекували. Ясно е, че тя е жертва на заразяването с коронавирус и се касае за по-късни усложнения“, каза д-р Маджаров.
По отношение на предпазните средства за медиците, той каза, че в началото на епидемията никоя държава в света не е била готова да я посрещне с достатъчна средства. „Липсата им в началото доведе до резултата от днес – тези над 170 медици, които са заразени. Надявам се, че това, че сега са осигурени достатъчно средства, ще ни даде възможност да не наблюдаваме увеличение в следващите 0-40 дни“, каза д-р Маджаров.
По отношение на недостига на лекари и сестри в определени лечебни заведения, председателят на БЛС припомни, че Лекарският съюз винаги е твърдял, че разходите в здравеопазването всъщност са инвестиция и държавата не бива да пести от тях, особено за заплащане на лекари и медицински сестри. „Ако в спокойно време изглеждат ненужни, в момент на криза се вижда, че те са крайно необходими“, уточни д-р Маджаров.
В Закона за извънредното положение не са предвидени мерки за мобилизация на всички лекари, посочи Иван Маджаров по повод възникналата криза в болниците в Сливен и Видин и липсата на лекари, които да лекуват пациенти с Covid-19. Командироването на медици не може да бъде трайно и да реши проблемите, по-скоро трябва да се мисли стратегически, каза д-р Маджаров.
„Това трябва да ни е за урок и да се мисли стратегически по отношение на принципа на финансиране на отделните отдалечени области като Видинската. Да се мисли стратегически за принципа на финансиране изобщо на здравеопазването в България“, каза още той.