Гнила риба и плодов аромат за диагноза на степента на съзнание
Водещото научно списание Nature, публикува статия за значението на миризмата на гнила риба при оценка на състоянието на пациенти с тежки черепно-мозъчни травми. Учените съобщават, че острата миризма може да открие признаци на съзнание при хора, които не реагират на други дразнители.

За лекарите е трудно да преценят състоянието на пациентите след тежки травми на мозъка: да разберат дали са преминали във вегетативно състояние, когато човек престава да е наясно със себе си и света около него или все още имат определено ниво на съзнание.
За да разберат дали човек реагира на околната среда, лекарите обикновено го питат нещо или го молят да направи нещо (например, да движи пръст), особено при хора, които са в т.н. „състояние на минимално съзнание“.
Група израелски учени са решили да изяснят възможно ли е да се определи дали човек е запазил съзнание с помощта на обонятелни тестове. Теоретично хората трябва да реагират на силни миризми – дори насън.
Учените изхождат от факта, че човешкият мозък в не-вегетативно състояние запазва способността да обработва информация дори и в будност.
Авторите на изследването са наблюдавали 43 пациенти след травматични увреждания на мозъка, които не реагират на звукови и тактилни стимули в продължение на няколко седмици. За обонятелни тестове учените са използвали силни миризми – гнила риба или обикновен шампоан с аромат на плодове. По време на експериментите те са оценявали обема на въздуха вдишван от пациентите. Предположението им – обемът на вдишвания въздух намалява при остра миризма, като форма на защитна реакция на мозъка. В контролната група пациентите са оставяне без обонятелни въздействия.
Проучването показало, че повечето пациенти в състояние на минимално съзнание експресивно реагират на силни миризми. Пациентите, останали във вегетативно състояние, не са отговорили на миризма в нито една от пробите.
Най-показателните са били резултатите на група от 24 пациенти, на които лекарите първоначално приписвали вегетативно състояние. С течение на времето 16 от тях започнаха да реагират на околната среда (например да обърнат очи в отговор на зрителни стимули), диагностицирани са със състояние на минимално съзнание. 10 от тези пациенти изразително са реагирали на миризми по време на цялото проучване. Но нито един от пациентите, останали във вегетативно състояние, не проявявил реакции.
„Ако човек няма реакция на миризми, не можем да кажем нещо категорично. Но ако човек има реакция, това е много информативно “, казва Анат Арзи от изследователския институт Wiseman, съавтор на изследването, в коментар на New Scientist. Тя добавя, че може би такава диагноза може да намали броя на неправилните диагнози.