Сокът и млякото – две противоположности в детското меню
Сн.: Shutterstock
Проведеният наскоро във Виена Европейски конгрес по затлъстяването изнесе много интересни новости, свързани с храненето при децата. Ще се спрем на две от дискутираните храни – плодовите сокове и млякото.
Родителите не бива да настояват децата да пият плодов сок на закуска, защото той предразполага към затлъстяване – такива са изводите от проучване на учени от Medical University of Vienna, цитирано в Daily Mail.
При децата, пиещи редовно плодов сок на закуска, наднорменото тегло се среща два по-често, отколкото у децата, които не пият сок. Освен това пропускането на закуската може да се окаже фактор в затлъстяването, тъй като такива деца по-често „похапват“ от време навреме.
Въпреки широкото рекламиране, плодовите сокове трудно могат да се нарекат здравословен избор, поради високото съдържание на захар и съответно повечето калории. По-стари проучвания показват, че 350 мл плодов сок съдържа до 9 чаени лъжички захар и в никакъв случай не може да замени самия плод.
В своето проучване виенските учени са изследвали 650 деца, измервайки техния ръст и тегло. 29% от децата са имали излишни килограми. Сред децата, които са пиели вода по време на закуска, излишните килограми са били с 40% по-малко от децата, консумирали плодови сокове. Проучването показало и друго – само 4 от 10 деца на възраст 13 години, закусвали всяка сутрин. Децата, които закусвали редовно били средно с 1,5 кг по-леки от останалите.
Авторът на изследването д-р Maria Luger, споделя следното пред родителите:
„Много е важно да се получат фибри. По-добре изяще ябълка или портокал, отколкото да пиете сок.“
Учени от университета в Тексас (The University of texas Health Science Center) докладват следното: ако деца с наднормено тегло, приемат по две порции краве мляко на ден, при тях се наблюдава по-добър контрол на кръвната захар и по-здравословни нива на инсулина.
Известно е, че с времето затлъстяването може да доведе до метаболитен синдром, при който се наблюдават високи нива на кръвната захар и лошия холестерол.
„Нашите изводи показаха, че приемането на прясно мляко, в препоръчвани граници, у деца с наднормено тегло може да способства за нормализирането на нивата на кръвната захар, а с това и да се възпрепятства развитието на метаболитния синдром. Ние сме притеснени от факта, че само 1 от всеки 10 деца, участвали в проучването, консумират прясно мляко в необходимата доза“ – коментира изследователят Майкъл Яфи (Michael Yafi).
Като тревожна бе определена стистиката, че в САЩ, за периода 1977 – 2006 г. консумацията на прясно мляко е намаляла два пъти.
„Според нашите изследвания млякото притежава положителен ефект върху високото ниво на инсулина, което от своя страна може да доведе до развитие на диабет тип 2. Това изключително важно, особено когато става въпрос за деца“ – подчертава проф. Еиса.
В периода 2008 – 2010 г. д-р Ейса е наблюдавала 354 деца и подрастващи със затлъстяване. Ето какво казва още те:
„Връзката между подсладените напитки и затлъстяването е известна и документирана отдавна. Същото се отнася и до недостига на вит. D. Противоположно на нашият пилотен проект показа, че млякото не само не е вредно, но и предпазва от развитието на метаболитен синдром в бъдеще.“
Подробности по темата тук: http://www.dailymail.co.uk/health/article-5769277/Kids-drink-orange-juice-morning-higher-obesity-risk.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490
http://www.newswise.com/articles/view/695130/?sc=rsmn
1 Отговор
[…] този факт с консумацията на българското кисело мляко. През 1933 г. проф. Асен Златаров казва, че киселото мляко […]