Наши и чужди специалисти обезспокоени от социално-икономическата значимост на диабета
Повече от 200 учени от страната и чужбина, между които проф. Паоло Позили и проф. Рафаела Бузети от Италия; проф. Су Бонг Чой – директор на Диабетния център в университета Копкик (Сеул, Южна Корея ); д-р Бранислав Милованович от Сърбия, взеха участие в XII-тият Национален конгрес на Българска диабетна асоциация.
Форумът, организиран с подкрепата на Военномедицинска академия (ВМА), се проведе от 1 до 3 юни в х-л „Орфей“, Чепеларе.
При откриването на събитието бригаден генерал проф. Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА, изрази задоволство от проявения интерес към форума, като израз на нарасналия му авторитет.
“ Доказателство за това е и присъствието днес на едни от най-изявените специалисти в областта на ендокринологията“, подчерта проф. Мутафчийски.
Той обърна внимание на факта, че захарният диабет е все по-често срещащо се заболяване, с голяма социално-икономическа значимост и добави:
Диабетът се превърна в пандемия на съвременното общество, което налага прилагането на интердисциплинарен и социален подход. Всички ние като специалисти носим отговорността да развиваме най-новите съвременни методи в съответното направление. За мен е особена гордост, че България – в лицето на Военномедицинска академия и Българска диабетна асоциация, са сред водещите участници в борбата със захарния диабет и последствията от него. Именно непрестанният стремеж за развитие и надграждане на вече установените постижения са гарант за развитието и прилагането и у нас на най-добрите международни практики в лечението и профилактиката на заболяването“.
В конгреса взеха участие и специалисти ендокринолози, кардиолози, невролози, съдови хирурзи, обмениха се мнения за съвременните методи при лечението на заболяването и неговите усложнения, за особеностите на заболяването в старческа възраст, връзката между намалените инсулинови нужди и акушерски усложнения при бременни с диабет, честотата на хипогликемичните състояния и др.