MЗ: Експертен съвет ще решава изписването на скъпи лекарства за хронично болни
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) предвижда промени в реда на изписване на скъпоструващите лекарства за хронично болните, информират от МЗ.
Предвижда се създаването на постоянни експертни съвети (ПЕС) от водещи специалисти, които да дават допълнителна оценка за необходимостта за лечение с дадено лекарство при необходимото лечение на пациентите.
Целта на експертните съвети е да се намали чакането или отлагането на лечението поради отлагателни решения по административни причини или непълна медицинска документация.
Предвижданите промени се отнасят за болни с тежка форма на псориазис, с умерен до тежък серопозитивен ревматоиден артрит, активен ювенилен артрит, активен и прогресиращ псориатичен артрит и тежък активен анкилозиращ спондилит.
Четири нови заболявания са включени в списъка на заболяванията, за които Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще заплаща домашно лечение с лекарства, за което е необходима експертиза. Надзорният съвет е одобрил изискванията за издаване на протоколи на тези пациенти. Това са заболявания на ретината, с идиопатична белодробна фиброза, с комплекс туберозна склероза с хемангиоми (в кърмаческа и ранна детска възраст).
Направени са допълнения към две изисквания на НЗОК, свързани с амбулаторното лечение на болните с диабет тип 1 и тип 2, както и за пациентите с чиста (фамилна) хиперхолестеролемия.
В „Изисквания при провеждане на инсулиново лечение на захарен диабет тип 1 в извънболничната помощ“ е отразено допълнение, което засяга диагностициран захарен диабет по време на бременност, при което не се изисква задължително 6-месечно лечение с конвенционални инсулини. Същото допълнение е отразено и в „Изисквания на НЗОК при лечение на захарен диабет тип 2 в извънболничната помощ“. Според експертите на касата допълнената възможност за комбинирана терапия към лекарствените продукти за инкретин базирана терапия (DPP-4-инхибитори и GLP-1 рецепторни агонисти) и натриево-глюкозни котранспортери (SGLT2 инхибитори) с базален човешки инсулин, представлява терапевтична стъпка преди пълното интензифицирано инсулиново лечение. „Изисквания при лечение на чиста (фамилна) хиперхолестеролемия в извънболничната помощ“ включват допълнение, което ще позволява лечението на деца над 12-годишна възраст, съобразно кратката характеристика на лекарствения продукт.
Направена е и актуализация на изискванията за амбулаторното лечение на хроничен вирусен хепатит C, на активна болест на Крон и улцерозен колит с биологични лекарствени продукти на пациенти над 18-годишна възраст, на пристъпно-ремитентна множествена склероза с лекарствени продукти, модифициращи хода на болестта; на тежка бронхиална астма; на вродени коагулопатии; на заболявания , протичащи с повишена продукция на растежен хормон – акромегалия и хипофизарен гигантизъм; на изискванията при хронични вирусни хепатити (В, В+D, C) за пациенти под 18-годишна възраст, лекувани в извънболничната помощ, като са допълнени са показанията от кратката характеристика на лекарствените продукти с INN Sofosbuvir и Sofosbuvir/ Ledipasvir за приложение под 18-годишна възраст с хроничен вирусен С хепатит.
От Касата уверяват, че промените и актуализациите имат за цел постигането на възможно най-добър терапевтичен подход, респективно резултат съобразено с особеностите на съответния пациент.