С какво динята може да е полезна за здравето
Динята, освен че насища добре тялото с вода, съдържа много ниско съдържание на калории (30 kcal на 100 грама) и е богата на фибри.
Една порция (154 грама) диня съдържа:
Витамин C: 21% DV;
витамин А: 18% от дневната норма;
калий: 5% DV;
магнезий: 4% DV;
витамини B1, B5 и B6: 3% от дневната норма.
Всичко това прави динята здравословен деликатес, който може да се използва за превантивни и дори лечебни цели.
Потенциален противораков ефект
Учените познават противораковите свойства на ликопена, един от органичните пигменти, съдържащи се в динята. Потенциално може да намали риска от някои видове рак. Въпреки това, има малко проучвания за превантивната ефективност на дините, така че е невъзможно да се твърдят техните противоракови свойства. В същото време редовното ядене на плодове и спазването на растителна диета намалява вероятността от развитие на рак.
Въздействие върху здравето на сърцето
Проучванията показват, че същият ликопен може да помогне за намаляване на нивото на „лошия“ холестерол и да предотврати неговото окисляване. Този пигмент има благоприятен ефект и върху кръвното налягане.
Аминокиселината цитрулин, на която е богата динята, повишава нивото на азотен оксид, който помага за разширяване на кръвоносните съдове и намаляване на кръвното налягане. Витамините А, В6, С, магнезий и калий, които се съдържат в динята, също имат благоприятен ефект върху здравето на сърцето. Въпреки това, няма проучвания, свързващи консумацията на диня с намален риск от сърдечно-съдови заболявания.
Възпаление и оксидативен стрес
Благодарение на високото си съдържание на противовъзпалителни антиоксиданти и витамин С, динята помага за облекчаване на възпалението, което е причина за много хронични заболявания. В едно проучване изследователите дават на лабораторни плъхове диня на прах в допълнение към нездравословна диета. В сравнение с контролна група гризачи, които не са получавали диня, те са имали по-ниски нива на С-реактивен протеин (маркер за възпаление) и по-малко оксидативен стрес (клетъчно увреждане поради окисление).
Кръвно налягане при жени след менопауза
Проучване, проведено сред жени в постменопауза, установи, че след пиене на екстракт от диня в продължение на шест седмици, артериалната скованост намалява и кръвното налягане се нормализира. Според учените това се е случило благодарение на цитрулина и аргинина.
Уролитиаза
От детството ни казват, че динята помага за „промиване на бъбреците“ и има известна истина в това: тя има диуретик. Ето защо уролозите понякога го препоръчват на пациенти с уролитиаза. Въпреки това си струва да се отбележи, че проучванията, които потвърждават ефективността на динята при лечението на това заболяване, са проведени само върху плъхове, които, за съжаление, са много „далеч от хората“. Ето защо хората с уролитиаза трябва да използват този метод на „лечение“ с повишено внимание и след консултация с лекар.
Здраве на кожата и косата
Динята съдържа два основни витамина за красотата – А и С. Витамин С насърчава производството на колаген, което прави кожата еластична и свежа. Витамин А помага за възстановяването на клетките на кожата; при недостиг на него често се появява сухота и лющене.
Възможен ефект върху потентността
Динята съдържа голямо количество цитрулин. Тази аминокиселина помага за подобряване на притока на кръв и в същото време подобрява еректилната функция. За да постигнете желания ефект от виаграта обаче, ще трябва да ядете много дини.
Трябва да се отбележи, че ефектът на динята върху потентността е изследван само при плъхове. При хора ефектите на цитрулина са тествани само в малки проучвания.
Как да изберем диня
Не забравяйте, че дините могат да абсорбират тежки метали, съдържащи се в изгорелите газове на автомобилите, така че никога не трябва да се купуват от търговски обекти в близост до пътища. Има няколко правила, които трябва да се спазват при избора и консумацията на диня:
Мястото, където се търгуват дините, трябва да бъде оградено и разположено под навес; дините трябва да бъдат покрити с тента и да се съхраняват на специални стелажи, а не на земята на куп;
Не можете да изрежете парчета „за тестване“ или да нарежете динята на парчета – вредните микроорганизми се размножават много бързо в зоните на рязане;
Хубавата, узряла диня е голяма, има пълно покритие, цветът на кората е ярък и контрастен, светлото петно от страната, където е лежала динята, трябва да е възможно най-жълто, дори оранжево.
Зрялата диня непременно е покрита с твърда, лъскава кора; ако пирон лесно пробие кожата на динята, това означава, че динята е неузряла. Пръчката и стеблото на зряла диня са сухи.
При удар с длан узрялата диня вибрира, при почукване издава умерено звънтящ звук, при стискане по надлъжната ос издава слабо хрущене.
Размерът на динята не влияе върху степента на зрялост;
Измийте динята обилно със сапун и топла вода, преди да я нарежете, тъй като частиците пръст, прах и микроорганизми върху кората мигновено се размножават, щом попаднат в пулпата;