Българинът плаща все повече за здраве и вредни навици
„Организацията на действащата здравна система задължава българския пациент да доплаща най-много средства от себе си за здравна услуга, докато я получава (48%) в сравнение с останалите пациенти в Европа, които доплащат между 20-25%“. Това гласи докладът на Европейската комисия.
Българите доплащат най-много в Европа за лечение, а в същото време някои медицински услуги изостават значително от това, което получават пациентите в други страни от евросъюза. Подготвени лекари и медицински специалисти на много места в страната липсват, достъпът до болнично лечение варира драстично в различните области. Опасенията от тези трудности обаче не намаляват консумацията на цигари и алкохол, сочени от специалистите като високи рискови фактори за тежки болести.
Това е равносметката за здравеопазването в България, очертана в най-новия „Годишен доклад за състоянието на гражданите“ на Министерството на здравеопазването. Данните са към 2022 г. – последната с извънредна епидемична обстановка заради разпространението на COVID-19. Информацията се събира и обобщава през 2023 г., а в последните дни на миналата година Министерският съвет одобри доклада.
Според посоченото в доклада в България пациентите доплащат най-много за медикаменти и медицински изделия (продукти от различно естество, използвани при лечение: импланти, протези, материали за анестезия и респирация, ин-витро, за лаборатории, очила и много други). Здравната каса пък плаща за едва 25% от лекарствата за хипертония и сърдечно-съдови заболявания. В сметката влизат само медикаментите, които би трябвало да се покриват с обществени средства, не и тези, които се купуват свободно или с рецепта от аптеките.
Цитирани са данни на Националния статистически институт (НСИ), проследяващи период от 10 години, за тютюнопушенето в България. Според тях, ако средно през 2013 г. човек в домакинство е потребявал по 596 цигари, то през 2022 г. броят нараства до 891 цигари. „През 2022 г. средният разход на българското домакинство за алкохолни напитки и тютюневи изделия възлиза на 669 лв. на година“, гласи докладът. През 2021 г. за алкохол и цигари се давани средно 603 лв.
Според обобщението в доклада България отбелязва значителен ръст на потреблението на алкохолни напитки през последните години, като се наблюдава увеличение с 4.9 л. за периода 2013 – 2022 г.
1 Отговор
[…] Българинът плаща все повече за здраве и вредни навици […]