Белодробната болница във Варна – болница без алтернатива?
Пациентите от белодробната болница във Варна ще бъдат пренасочени към други градове. Това е решението, което предлага Министерството на здравеопазването, след като електричеството в лечебното заведение беше трайно спряно, пациентите изпратени по домовете си, а лекарите излязоха на протест.

Лекари, медицински сестри и санитари поискаха Общинският съвет на Варна да вземе решение да покрие дълговете на болницата от 700 хил. лв. Персоналът не е получавал 10 заплати.
Освен че на лекуваните не могат да се предоставят елементарни хигиенни и битови условия, микролабораторията също работи, а това прави невъзможно вземането на контролни изследвания от пациентите и да се определи степента на риск те да заразяват околните, коментира д-р Петър Петров, завеждащ стационарното отделение. Според него Община Варна не е помислила за хората, спирайки финансирането на лечебното заведение. „За болните няма алтернатива, няма къде да се лекуват“, обясни лекарят.
В позиция от Общинския съвет обявиха, че са готови да изплатят заплатите, но останалите задължения трябва да се покрият от държавата, с аргумента, че лечението се финансира от държавата.
За последните 10 години от бюджета на града са изплатени на болницата над 3,5 милиона лева за покриване на натрупани задължения. Въпреки многократните апели към министерството на здравеопазването, няма повишаване на субсидията за нейната работа
От Министерството на здравеопазването отговориха, че болницата е общинска, а субсидията от държавата, която ѝ се полага, ѝ е била изплатена навреме. На подобен принцип на работа били и други лечебни заведения в страната, но само това било достигнало до подобно състояние, било „въпрос на мениджмънт, на контрол“.
Пациентите от Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна ще бъдат пренасочени към други лечебни заведения.
Това каза в ранния следобед пред журналисти доц. Момчил Мавров, началник на кабинета на министъра на здравеопазването и не пропусна да подчертае, че МЗ не е принципал на болницата и редно е общината и РЗИ-Варна да вземат отношение.
Очаква се днес – сряда – здравният министър Асен Меджидиев да свиква среща с участието на страните, които имат отношение към случая и „тези пациенти да бъдат обслужени навреме и пълноценно“.