Родена в Ухан: Уроците на епидемията от Covid-19 в Китай
„Отговорът на Китай на епидемията от COVID-19 може да бъде полезен в световен мащаб, в борбата срещу настоящата пандемия и в подготовката за отговор на биологични заплахи в бъдеще.“ Това се казва в обширна статията на учени от Изследователски институт по епидемиология и микробиология „Луи Пастьор“, Санкт Петербург, Първи Санкт Петербургски държавен медицински университет „Акад. И. П. Павлов“, Националения медицински изследователски център по фтизиопулмология и инфекциозни болести и Ростовския държавен медицински университет, която анализира етапите в разпространението на епидемията от COVID-19 в Китай, и изводите, които тя налага.

Статията е базирана на опита на авторите като част от съвместна техническа мисия СЗО-КНР през февруари 2020 г. в Китай, както и данни от научни публикации, описващи епидемията от COVID-19 и SARS, анализи на епидемичния процес на COVID-19 и мерки за предотвратяване и контрол на епидемията в Китай.
Етапите
Въпреки прозрачността в информирането на световната общност, здравеопазването на страната на първия етап от развитието на епидемията не беше готова за бързо нарастване на броя на пациентите с вирусна пневмония, мерките за контрол на инфекциите не бяха изпълнени напълно, което също доведе до голям брой инфекции сред здравните работници. Социално уязвимите групи от населението не са се обръщали своевременно, включително по финансови причини, за медицинска помощ.
На втория етап едновременно с рестриктивните мерки, наложени от държавата, се рестартира цялата система здравеопазване: започнаха да се предоставят безплатни медицински грижи за пациенти с COVID-19 и осигуряване на най-строги мерки за контрол на инфекциите, проследяване на контакти на няколко нива с помощта на ИТ технологии и организиране на многократно увеличаване на капацитета на болниците.
Със съвместните усилия на министерства, медии, социални мрежи и доброволчески движения, безпрецедентна социална мобилизация на населението, стриктното изпълнение на целия комплекс от мерки, насочена към борба с епидемията, Китай направи възможно тя да се вземе под строг контрол на третия етап и на практика да се елиминира след 2,5 месеца. Отговорът на Китай на епидемията от COVID-19 може да бъде полезен в други страни, в борбата срещу настоящата пандемия и в подготовката за отговор на биологични заплахи в бъдеще.
Предшественикът
Близо 20 години след избухването на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС, на англ. SARS) в китайската провинция Гуанджоу, причинен от коронавируса SARSCoV, който след това се разпространява далеч извън границите на Китайската народна република (КНР), човечеството е изправено пред последствията от ново, още по-мощно избухване на неизвестното предишно инфекциозно заболяване. Започна в Ухан, столицата на китайската провинция Хубей, това огнището бързо придоби национално, а скоро и глобални размери, официално получи статут на пандемия на 6 март 2020 г.
Причинителят на заболяването е нов вариант на коронавирус, по-късно наречен остър респираторен синдром, коронавирус тип 2 (SARS-CoV-2). В отговор
за новата епидемия от коронавирус (COVID-19) Китай предприе безпрецедентни мерки, основани отчасти на извлечените уроци минала епидемия от ТОРС. Ситуация направи възможно да се оцени потенциалът на мобилизационните способности на страната, новите технологии, насочени към ограничаване на разпространението на болестта, както и за извличане на поуки за бъдещето чрез извършване на подходящи корекции в плановете за готовност за пандемия.
Пандемията SARS-CoV-2 е събитие, което има дълбоко въздействие върху националното население и глобалната здравна система, и по икономически, политически и културни аспекти от живота на населението на всички континенти.
По време на епидемията от ТОРС в Китай, данни за клъстери от ТОРС, възникнали от ноември 2002 г. до януари 2003 г. в областта училища в Гуанджоу, провинция Гуандун дълго не бяха оповестени публично. За първи път те стават извеестни на света едва на 10 февруари 2003 г., когато на уебсайта на ProMED-mail се появи случай на SARS в Гуанджоу. Първоначално тази информация беше открита в учителски чат от преподавател в калифорнийско училище. Той препаща информацията на познат епидемиолог, който на свох ред, я изпраща ги на ProMED-mail.
По това време в провинцията вече са регистрирани 300 случая на заболели и 5 смъртни случая. На 11 февруари, в отговор на искане на СЗО веднага след пускането на ProMED-mail, китайското министерство на здравеопазването заяви, че разследва това огнище и ситуацията е овладяна.
На 14 февруари 2003 г. китайският CDC също потвърждава, че „Противно на слуховете, ситуацията е овладяна.“
На 21 февруари 64-годишен лекар от Гуанджоу, който лекува пациенти със симптоми на ТОРС, отива в Хонконг, отсяда в хотел „Метропол“ и заразява 16 други гости на хотела, което впоследствие води до разпространение на инфекция в 29 държави, заразяване на повече от 100 здравни работници и развитие на глобална епидемия ТОРС.
По този начин, ненавременно информиране за ситуация, която представлява заплаха общественото здраве в международен мащаб, доведе до пълната неподготвеност на страните и липсата на бдителност сред здравните работници.
За разлика от ситуацията през 2003 г., информация за COVID-19 от здравните власти на КНР незабавно се отвори за световната общност, което позволи на властите на много страни по света да предприемат навременни действия и да подготвят собствените си здравни системи за борба заболяване.
Хронология на епидемията от COVID-19
Хронология на развитието на епидемията от COVID-19 в Китай е такава: на 30 декември 2019 г. Общинският здравен комитет в Ухан издаде специално съобщение, с особена важност, което съдържа информация за случаите на пневмония с неизвестна етиология, регистрирани в рамките на един месец в различни болници в Ухан.
Към 30 декември 2019 г. има 27 пациенти в болници, с рентгенови и томографски признаци на интерстициална пневмония, каквито обикновено се наблюдава при вирусни инфекции бели дробове. При всички пациенти заболяването започва с втрисане, температура над 38°C, левкопения, лимфопения, някои развиват остът респираторен дистрес синдром (ARDS).
На фона на антибиотична терапия в продължение на 3-5 дни не е отбелязано значително подобрение. Първоначално се смята, че първите случаи на заболяването са свързани с посещение или търговия на пазара за морски дарове в Ухан, където се продават и живи диви животни или прясноубити такива.
Впоследствие се установи, че случаите на ТОРС са регистрирани още в началото на декември 2019 г. години, 1-2 седмици преди избухването на пневмония, свързани с пазара на морски дарове, и нямат епидемиологична връзка с него. Съобщава се и за вътрешно-фамилни и вътреболнични инфекции, вкл. сред медицинските работници.
В началото на януари 2020 г. епидемията в Китай започна бързо да набира скорост, разпространявайки се във всички провинции на републиката и извън нея, пикът е на 4 февруари, когато само за един ден диагнозата е потвърдена при 3884 души.
Оттогава дневните нива на заболеваемост постоянно намаляват (фиг. 1).

www.worldometers.info.
Изключение правят датите 12 и 13 февруари (регистрирани 14 108 и съответно 5090 случая). От 4 февруари, в продължение на няколко дни в Ухан, диагнозата се дава на пациентите като окончателна въз основа на клинични и рентгенографски/образни находки, без лабораторно потвърждение.
Медицинските работници в разпространението на заразата
Значителен принос за увеличаването на заболеваемостта имат случаите на COVID-19 в медицината работници. В 422 лечебни заведения от началото на епидемията към 11 февруари 2020 г. сред лекарите са установени 1716 лабораторно потвърдени случая, от които 5 смъртни. В Ухан са регистрирани 64% от случаите, в провинция Хубей – 23,3%, в други провинции на КНР – 12,7% (фиг. 2).

Общо в началото на февруари Китай е заразено около 0,001% от населението.
Рязък поврат в хода на епидемията бе постигнат с въведените от държавата тежки ограничителни мерки, извънредна цялостна диверсификация на всички медицински ресурси и изграждане на допълнителни медицински потенциал, въвеждането на твърд инфекциозен контрол не само в здравните заведения, но и в транспорта,
на всички обществени места, както и безпрецедентна социална мобилизация на населението.
Мерките
Ставайки родното място на епидемията, Китай, в същото време той беше първият, който „пречупи“ развитието на епидемичния процес и спря хода на епидемията от COVID-19 в страната.
Мерките за предотвратяване на възникналата ситуация бяха взети бързо, като се започна от самото начало етапи в Ухан и други ключови области провинция Хубей, докато не се отчете пълен контрол на тези 64% от случаите, 23,3% в други области от провинция Хубей и 12,7% в останалите провинции на Китай (фиг. 2).
Това беше направено основно в три етапи и две важни събития могат да се използват за идентифициране на отделните етапи – пътвото събитие бележи края на пътвия етап, а второто е границата между втория и третия етап.
Първа фаза на ревенция и контрол на епидемията
Първо, информацията за клъстерите на пневмония на 9 януари 2020 г. беше бързо доведена на вниманието на СЗО. В прессъобщение СЗО отбеляза, че „китайските учени проведоха предварителна определяне на нов коронавирус, открит при пациент който беше хоспитализиран с пневмония в Ухан, извършвайки пълно секвениране на гените на вируса, използвайки изолат от единична положителна проба от пациент. Предварителната идентификация на нов вирус за кратък период от време е забележително постижение и демонстрира повишеният потенциал на Китай за борба с нови огнища.“
Второ, на 20 януари новата коронавирусна инфекция беше включена в задължителния доклад за клас B инфекциозни болести и гранични карантинни инфекциозни заболявания, в резултат на които се започна наблюдение на болните от COVID-19 и поставене под карантина в транспортните възли в съответствие със закона. Това отбеляза прехода от първоначалния частичен контрол до цялостно приемане на различни мерки за контрол в съответствие със закона.
На 23 януари 2020 г. Китайското правителство въведе строги мерки за социално дистанциране и ограничения в движението, първо в Ухан, където е възникнало огнището, а след това и в други региони. Протоколите за диагностиката и лечението бяха подобрени, а изолацията и лечението на болните – засилени. Приетите мерки веднага повлияха на епидемичната крива, която започна да се снижава от началото на февруари 2020 г.
Трето, Държавният съвет на КНР, на 8 февруари 2020 г., издаде „Известие за оптимизиране на работата за възобновяване на производството и възобновяване на работата в предприятията“, което отбелязва, че работата на Китай по контрола на националната отбрана е навлязла в етапа на национален приоритет по въпросите на превенцията и контрола на епидемиите за цялостно възстановяване на нормалното социално-икономически операции.
В ранните етапи на епидемията основната стратегия беше да се предотврати „износът“ на случаи от Ухан и други приоритетни райони на провинция Хубей и да се предотвратяване на „вноса“ на случаи в други провинции, което помогна да се контролира източникът на инфекция и да се предотврати по-нататъшно предаване и разпространение. Механизмът за противодействие на епидемията и отговор на заплахата от нейното разпространение, стартира с участието на много сектори на икономиката, държавни агенции, доброволци движения, участващи в превенцията на ставите и контрола на разпространението на болестта.

Пазарите за продажба на животински продукти произход, бяха затворени и предприети мерки за откриване на патогенни микроорганизми. Последователността на целия геном на вируса COVID-19 бе докладвана на СЗО. Формулирани бяха протоколи за диагностика и лечение, епидемиологично наблюдение, както и епидемиологично разследване, управление на близки контакти и лабораторни изследвания и други дходящи надзорни дейности и епидемиологични проучвания. Бяха разработени диагностични тестови комплекти, а пазарите за диви животни и живи птици бяха подложени на строго наблюдение и контрол.
Втори етап на мерки за превенция и контрол на епидемията
На този етап основната стратегия беше да се намалявна интензивността на епидемията и забавяне на растежа на заболеваемостта. Се случи рестартиране на цялата здравна система: започнаха да предоставят безплатна медицинска помощ на пациенти с COVID-19, осигуриха най-строг контрол на предприетите мерки, въведе се многостепенно проследяване на контактите с помощта на ИТ технологии, организира се многократно увеличаване на капацитета на болниците в Ухан и други приоритети райони на фокуса на провинция Хубей. В други провинции акцентът беше поставен върху предотвратяването на навлизането, потискането на разпространението на инфекцията и съвместната превенция и контрол. На националния ниво пазарите за диви животни бяха затворени, а съоръженията за развъждане на диви животни бяха не само затворени, но и изолирани.

Взеха се мерки, гарантиращи, че всички заразени ще бъдат лекувани, а близките контакти – изолирани и под медицинско наблюдение. Предприетите мерки включваха удължаване на уикенда на Пролетния фестивал, контрол на движението по пътищата чрез временни и постоянни контролно-пропускателни пунктове с цел намаляване на социално незначителнито движение на хора, както и да се отменят масови прояви и събирания на граждани, свързани с риск от разпространение на инфекция. Информацията относно епидемията и мерките за предотвратяване и контрол беше публикувана редовно. Укрепването на връзките с обществеността и общественото здравно образование също беше придружено от координирано разпределение на медицински консумативи и стоки, изграждането на нови болници, ползването на запазени легла, за да се обезпечи лечение на всички случаи; бяха положени усилия да се поддържа стабилно предлагане на стоки от първа необходимост и цени, които да осигурят безпроблемното функциониране на обществото.
Значително събитие в обрата на епидемията от COVID-19 беше фактът, че на 22 януари 2020 г., година след възникването на епидемията, Националното управление по безопасност на здравеопазването и Министерство на финансите обявиха, че медицинските разходи по лечението на всички пациенти с потвърден COVID-19 ще се субсидира от правителството. Тази политика беше по-късно се разшири до всички подозрителни случаи. Премахване катастрофалните медицински разходи на хората с ниски доходи групи премахнаха финансовите бариери за пациентите с потвърдени и подозирани случаи на COVID-19, разрешени незабавно да потърсят медицинска помощ, а също така ги предпази от сериозни финансови разходи.
По време на епидемията от COVID-19 в КНР беше изключително важно, гражданите доброволно и едновременно, да изпълняват и подпомагане на инициативата на правителството за изолиране на разпространението на вируса, като например поддържане на социалните мрежи разстояние, стоене вкъщи, често миене на ръцете,
и т.н.
В социалната мобилизация, чрез популярни социални медийни платформи в Китай
(WeChat, QQ, Weibo и др.), вземаха участие и платформи като“Интернет правителство“ (wegovernement) за координиране на движението на доброволците и обратна връзка от правителствените агенции, което позволи незабавно оценяване реакцията на обществото към решенията на правителството.
Служителите на платформата „Интернет правителство“ показаха, че ако по-голямата част от хората се придържат към предложернието на хигиенните правила за огранизаване на разпространението и изисквайки спазването им и от останалите, разпространението на COVID-19 е успешно контролирано.

Медиите и социалните мрежи непрекъснато информираха населението за правилата за миене на ръцете, поставяне и сваляне на маски. Своевременно, без панически изявления, безпочвени лозунги и заплахи, населението беше информирано за хода на епидемията, мерките, предприети от държавните органи. Излъчена е актуална информация в градски транспорт, супермаркети, аптеки, лечебни заведения, хотели и др. обществени места. Услугите работеха добре доставка на храна и лекарства, евакуация битови отпадъци. На входовете на всички обществени място се извършваше безконтактна термометрия. Трябва да се отбележи, че жителите на КНР в голяма степен градовете живеят предимно в етажна собственост с оградена площ. При влизане в такива жилищен квартал също е извършена термометрия, отчитане на всички входящи и изходящи от него. Влизането/излизането се извършваха стрикно, през входове, сигнализирани с различни цветове в зависимост от причината за движението. Във всяка етажна собственост работеха доброволци, които извършваха термометрия на хора в домашна карантина и осигуряваха жизнените им нужди.
Третият етап от мерките за превенциям и контрол на епидемията
На последния, трети етап дейностите бяха фокусирани върху намаляване на броя на случаите в различните клъстири, постепенно овладяване на епидемията и постигане на баланс между превенция и контрол и устойчиво икономическо и социално развитие, с единно командване, висококвалифицирано насочване и прилагане на политиките, основани на доказателства. В Ухан и други приоритетни райони на провинция Хубей, основното внимание беше насочено към лечението на пациентите и прекъсването на предаването, с акцент върху конкретни стъпки за прилагане на съответните мерки при изследване, приемане и лечение на пациенти. Подходът, основан на оценка на риска и превенция бе проет с диференцирани мерки за превенция и контрол за различните региони. Засилени мерки в областта на епидемиологичните изследвания, управление и превенция на случаите епидемии на обществени места с висок риск.
В резултат на това всички последователно предприети мерки, позволи на Китай да се справи успешно с епидемията и премахване на националната карантина на 25 март. На всички етапи на борбата с епидемията имаше ясна координация на министерствата и отдели, участващи в ликвидацията епидемии от COVID-19.
Междуведомствената координация се превърна в един от приоритетите на китайските власти. Още в първите дни на пандемията бе създаден оперативен щаб заа координиране дейността на МЗ, Центъра за контрол на заболяванията, министерства Наука и технологии, Министерство на горите и природните ресурси, Министерство на Вътрешни работи, Министерство на транспорта и комуникациите и други министерства и ведомства, участващи в работата по ликвидиране на епидемията.
Разработване и прилагане на нови технология в събитията контрол на епидемията
По време на епидемията спешно бяха разработени и приложени на практика съвременни компютърни технологии: в частност бяха използвани системи за анализ на големи данни (big data) и и изкуствен интелект, за да се подобри проследяването на контакти и управлението на приоритетите групи от населението. Политика за здравните осигуровки в режим „плащане на медицинска застраховка навън в зависимост от мястото на издаване и размера на застрахователното покритие.“
Всички провинции подкрепиха Ухан и най-засегнатите райони в провинцията Хубей за бързо ограничаване на разпространението заболявания и навременно лечение на всеки болен. Мобилизирани бяха над 42 000 души лекари и медицински сестри, за да помогнат на местните здравни специалисти. Подпомагаха се медицински и социални услуги чрез подходящо организирани групи от доброволци, които осъществяваха патронаж хора от рискови групи, които са под карантина, както и помага за решаването на други проблеми (включително проблеми, възникнали спешно всички групи граждани). Специалисти и обучени доброволци работиха комплексно и професионално, което говори за високо ниво на подготовка на участниците в доброволческото движение.
Работата на предприятия и организации беше възобновена поетапно и на групи. Постепенно се възстановява и нормалната социална активност в страната. Държавата разработи цялостна изследователска програма в областта на извънредните ситуации, развитие средства за диагностика, лечение и профилактика, определяне на особеностите на хода на заболяванията и идентифициране на източника на вируса.
Обобщение
В контекста на епидемия и пандемия става ясното, че бързото, точно и открито взаимодействие между междуведомствените структури и най-вече оста „цялото правителство – цялото общество“ е от особено значение за постигането на желаните резултати.
Финансовата защита е особено важна по време на епидемия. В началния етап на епидемията от COVID-19 в Китай, разходите от джоба на заболелите създаде значителна финансова тежест за нискодоходните, социално уязвими групи от населението, дори за тези, които покрити от системата за социално здравно осигуряване.
Социалната мобилизация на населението играе основна роля в контрола на епидемията. Социалните медии могат да бъдат полезни за хора с добра интернет грамотност, но за тези, които нямат достъп до интернет, особено сред възрастните хора, е необходимо широко информационно покритие, както чрез медиите, така и чрез социалните мрежи.
Навременното лечение също зависи от ефективното функциониране на общностите. Липса на капацитет на общността и социална мобилизация в дистанционно субсидирани области и региони може да са друга ключова слабост за навременната грижа за пациентите.
В допълнение към прякото въздействие върху здравето на уязвимите групи, епидемията неизбежно ще има дългосрочни социално-икономически последици и за двете хората и общностите, в които живеят. Например, смята се, че огнището на холера в Лондон през 1854 г. все още има отрицателен икономически последици за някои райони и града.
Епидемията сериозно засегна източниците поминъка на уязвимите групи, особено на тези, живеещи в бедни райони. Карантина доведе до прекъсване на веригите на предаване на инфекция, но и донесе сериозни икономически щети, особено малките предприятия. Намаляването на доходите от своя страна ще навреди на бъдещето здраве.
Необходима е цялостна държавна подкрепа за уязвимите структури на малкия бизнес, за да се сведат до минимум бъдещите негативни последици от епидемията COVID-19 върху здравето на нацията. Необходимо е да се продължат научните изследвания върху еволюцията, епидемиологията на вируса SARSCoV-2, патогенезата на COVID-19, усъвършенстването на диагностичните методи, разработването на етиотропна терапия и превенцията на COVID-19.
Също така е важно да се анализират социалните и икономическите последици от епидемията и разработване на оптимални планове за обучение
и отговорите за предотвратяване на бъдещи епидемии и пандемии.

Анализатор: Китай победи вируса с наука, а не с диктатура
Изводи
Точното и пълно взаимодействие между министерствата и ведомствата, както и между правителството и обществото, строго ограничително мерки, социална мобилизация на населението и проследяване на контакти с помощта на нови компютърни технологии, както и осигуряване от държавата на всички медицински разходи по време на епидемия, играят ключова роля в нейната ликвидация.
Подкрепата – социална и финансова – е от съществено значение за смекчаване на последиците от епидемията състояние на най-уязвимите слоеве от населението и структурите на малкия бизнес.
Превод Петър Димитров
––––––––––––––––––
2 Отговори
[…] Родена в Ухан: Уроците на епидемията от Covid-19 в Китай […]
[…] Родена в Ухан: Уроците на епидемията от Covid-19 в Китай […]