Анализатор: Китай победи вируса с наука, а не с диктатура
Живея в условия на демокрация. Но когато Денят на благодарността се приближава, открих, че се стремя към свободата, която виждам в Китай. Това споделя в статия за The Conversation Елана Урецкая, проф. в Катедра по международни и глобални изследвания в Университета Брандейс.

Хората в Китай са свободни и могат да се придвижват където поискат – сега – веднага. Много американци вероятно мислят, че китайците могат да се насладят на тази свобода благодарение на авторитарния режим на Китай. Като учен по обществено здраве в Китай, мисля, че отговорите надхвърлят това.
Моите изследвания показват, че борбата срещу вируса в Китай не е резултат от авторитарна политика, а национален здравен приоритет. Китай научи тежък урок от ТОРС, първата пандемия на коронавирус през 21 век.
Как китай изглади кривата?
Преди по-малко от година в Ухан, Китай се появи нов коронавирус, който идентифицира 80 000 случая за три месеца, в резултат на които 3 000 загинаха.
В края на януари 2020 г. китайското правителство реши да блокира 11-милионния град. Целият трафик към и от града беше спрян. Държавата по места блокира още няколко други града в провинция Хубей, като в крайна сметка са поставили под карантина над 50 милиона души.
До началото на април китайското правителство ограничи разпространението на вируса до такава степен, че им беше удобно да отворят отново Ухан.
Какво научи Китай от атипичната пневмония?
Седем месеца по-късно Китай потвърди още 9 100 случая и регистрира още 1 407 смъртни случая, свързани с коронавирус. Хората в Китай пътуват, хранят се в ресторанти и ходят на театри, а децата ходят на училище безгрижни за здравето си. Сравнете това с това, което виждаме в Съединените щати. До момента сме потвърдили над 11 милиона случая, като последният 1 милион е отчетен само през последната седмица.
През септември и октомври приятели от Китай ми изпратиха снимки на храна от цялата страна, когато отидоха да посетят приятели и семейството си за фестивала в средата на есента и след това за една седмица национални празници. Тогава им завидях и още повече им завидях, докато американците се подготвят и се чудят как ще празнуваме празниците тази година.
Континентален Китай и Хонконг бяха изненадани от ТОРС.

Какво Китай научи от ТОРС
На нас, американците, се казва, че свободите, на които днес се ползват китайците, се постигат чрез подчиняване на поредица от драконовски политики в областта на общественото здраве, които могат да бъдат наложени само от авторитарно правителство. Но те също преживяха подобна епидемия.
ТОРС избухна през ноември 2002 г. и завърши през май 2003 г., а Китай изобщо не беше готов за това. Той нямаше инфраструктура за обществено здраве, за да открие или контролира подобно заболяване и първоначално реши да постави политиката и икономиката над здравето, докато скрива епидемията. Не се получи при толкова опасна болест, която започна да се разпространява по целия свят.
След като китайското ръководство беше принудено да се примири с ТОРС, китайското ръководство в крайна сметка постави под карантина Пекин и отмени празника Първи май – 2003 г. Това помогна да се сложи край на пандемията в рамките на няколко кратки месеца с минимално въздействие. ТОРС е заразил около 8000 души по целия свят и е убил около 800 души, 65% от които произхождат от Китай и Хонг Конг.

Китай решава кого ще ваксинира срещу Covid-19
Китайското правителство научи от ТОРС за важната роля, която общественото здраве играе за защита на нацията. След ТОРС правителството подобри обучението на специалисти в областта на общественото здраве и разработи една от най-сложните системи за наблюдение на болестите в света. Уловена от изненадата от следващото голямо избухване на коронавирус през декември 2019 г., страната бързо мобилизира ресурсите си, за да спре на практика епидемията в своите граници в рамките на три месеца.
Какво могат да научат САЩ от Китай?
Знаейки, че няма безопасно или доказано лечение или ефективна ваксина, Китай разчита на доказани нефармацевтични интервенции, за да победи епидемията. На първо място, това е ограничаването на вируса чрез контролиране на източниците на инфекция и блокиране на предаването. Това беше постигнато чрез ранното откриване (тестване), изолирането, лечението и проследяването на близък контакт на всеки заразен човек.
Тази стратегия беше улеснена от три полеви болници (fancang), построени от правителството, за да изолират пациентите с леки до умерени симптоми от техните семейства. Строгите карантинни мерки също изиграха централна роля за предотвратяването на разпространението на тази епидемия, какъвто беше случаят с епидемията от ТОРС през 2003 г. Това беше придружено от задължително носене на маски, насърчаване на личната хигиена (измиване на ръцете, дезинфекция на дома, вентилация), самоконтрол на телесната температура, универсални задължителни заповеди за всички жители да не напускат къщата и универсални проучвания на симптомите, проведени от работници от общността и доброволци.
Какво друго биха могли да направят САЩ, за да се подготвят?
ТОРС установи сериозни недостатъци в системата на здравеопазването в Китай и подтикна правителството да създаде нова такава. COVID-19 разкри подобни недостатъци в системата на общественото здраве на САЩ. Днес обаче настоящата администрация възприема точно обратния подход, унищожавайки нашата система за обществено здраве.
Администрацията на Тръмп сериозно съкрати бюджетите за Националните здравни институти и Центровете за контрол и превенция на заболяванията. Последният бюджет, представен от администрацията на Тръмп през февруари 2020 г., когато започна пандемията, изисква допълнително намаляване на бюджета на CDC за 693 милиона долара.
Това повлия на способността ни да се подготвим за избухване на пандемия. В миналото това обучение включваше международно партньорство за подпомагане на идентифицирането на болестите, преди да стигне до нашите брегове. Например CDC си партнира с Китай след епидемията от ТОРС, за да помогне за ограничаване на появата на инфекциозни заболявания от региона. В един момент CDC имаше 10 американски експерти, работещи на място в Китай, и 40 местни китайски служители, които се занимаваха предимно с инфекциозни заболявания. Тръмп започна да съкращава тези позиции малко след встъпването си в длъжност и по времето, когато COVID-19 удари, тези програми бяха намалени до скелет от един или двама служители.
Декларацията от Алма-Ата гарантира здравето на всички, а не само здравето на хората под управлението на определен тип бюрократична система. Съединените щати са били и могат да бъдат толкова ангажирани да защитават здравето на своя народ, колкото Китай е бил при нейното авторитарно правителство. Ние демонстрирахме това по време на епидемията от ебола, като стартирахме цялото правителство, координирано от Рон Клайн, който беше назначен за началник на кабинета при избрания президент Байдън.

Тези усилия, които включваха координиран отговор както с африканските страни, така и с Китай, подобриха готовността в САЩ и в крайна сметка спомогнаха за спасяването на стотици хиляди човешки животи по целия свят. Съкращенията във финансирането на нашата инфраструктура за обществено здраве при администрацията на Тръмп унищожаваха здравето на американския народ и не трябваше да се случват. Надявам се, че новата администрация, която дава приоритет на общественото здраве, ще ни докаже, че здравето не е просто нещо, което може да бъде защитено при авторитарно правителство, но всъщност е право на всеки.
––––––––––––––––––––

Елана Урецкая, доцент от Катедра по международни и глобални изследвания в Университета Брандейс.
Завършила е медицински антрополог с докторска степен по социомедицински науки от Колумбийския университет (2007). В момента е професор по международни и глобални изследвания в университета Брандейс, преди това доцент в катедра „Глобално здраве, антропология и международни отношения“ в университета „Джордж Вашингтон“ (2009-2017) и професор по антропология в университета „Джордж Вашингтон“ (2017-2018). Автор на книката „Професионални рискове: секс, бизнес и ХИВ / СПИН в Китай след Мао“ (Stanford University Press, 2016).
6 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]