Анексът няма да реши проблема със заплатите в общинските болници
„Няма как един анекс към рамковия договор да реши проблемите на общинските болници като с вълшебна пръчка, защото те са се трупали с години. Обсъжданото увеличение, дори и да е с 25% на цената на клиничните пътеки няма да реши въпроса с ниските заплати в общинските болници, ние работим пътеки за първо и второ ниво, които от години са недофинансирани“. Това заяви пред радио Стара Загора д-р Кети Маналова, управител на МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ в Казанлък.
„От години всички вече сме убедени, че човешкият фактор е основната движеща сила и медицинските специалисти и лекарите са основното звено и най-главното условие за съществуването на всички лечебни заведения, както и за нивото на здравната ни система“.
Човешкият фактор е комплексен – той финансовите условия и условията на труд, възможностите за реализация, професионално израстване и др.
Тя подчерта, че по този начин няма да бъдат решени и проблемите, които са възникнали заради двойно и дори тройно завишената издръжка на лечебните заведения.
Голяма част от общинските лечебни заведения няма да постигнат заплатите, заложени в анекса към НРД, убедена е д-р Манолова.
„За съжаление, в анекса има клауза, според която ще бъдат наказани онези болници, които не постигат тези заплати, ще им се плаща на по-ниски цени, поради което считам, че влизаме в един порочен кръг“, каза тя и припомни, че в болниците има и различни допълнителни плащания като клас прослужени години, нощен труд, извънреден труд, дежурства, разположение и т.н.
„Още преди години трябваше да се предприемат действия за актуализация на заплатите на работещите в болници, но това не се правеше постепенно и затова сега сме в една шокова ситуация – искаме, но не можем, трябва, но няма как да го направим“, коментира управителката.
Според д-р Маналова няма управител или директор, който не би искал да дава по-високи заплати на персонала си, защото точно тези хора с труда си осигуряват средствата на болницата, но това няма как да се случи с новия анекс.
Д-р Маналова обясни, че броят на медицинските сестри и лаборантите в болницата непрекъснато намалява, част от тях предпочитат да се пенсионират година по-рано заради преумора, други остават и след пенсионна възраст.
„Една-две млади сестри пристигат на година. Повече са младите лекари, тъй като болницата ни е база за специализация по 8 специалности. Проблемът с недостига на сестри обаче е много голям, няма лекар, който може да работи без добре подготвена и отдадена на професията си медицинска сестра, а пациентите имат още по-голяма нужда от тях“, подчерта управителката на болницата в Казанлък.