БАПЗГ: Реформа и нов модел на разпределение на средствата в здравеопазването

„Този протест продължава от месеци. Той беше организиран от колеги в социалните мрежи – във фейсбук – имат си своя група и с много енергия, подтиквани от това, дълги години бяха подтиснати от многоликите проблеми в здравеопазването, решиха, че ще започнат, без каквото и да е била организация, просто под силата на емоциите, да привлекат колегите, да излязат на светло, да се събудят и да започнат да протестират.“ Така г-жа Милка василева, председател на БАПЗГ коментира протестите на медицинските сестри у нас в студиото на ТВ Европа.
„За съжаление не се получи точно така, дори имаме някои противоречия с тях, защото преди техните протести имахме среща с ръководителите на колегите от фейсбук, дори ние им предложихме да направим общи действия, защото все пак БАПЗГ е законовият орган, който представлява медицински сестри, акушерки, медицински фелдшери, рехабилитатори, рентгенови и медицински лаборанти. Това е регулаторният орган на професията и ние има свои структури в цялата страна“, поясни Василева и продължи:
„Не може една медицинска сестра на получава 650 лв. заплата. Не може, но е факт. И благодарение на това, че в последните 10 години нашата организация правеше и протести, и митинги и кръгли маси, хиляди декларации, с които медиите са запознати, колегите не издържаха и излязоха и правпр това, което те смятат за разумно. И в крайна сметка никой няма право да ги упреква, защото това е тяхно решение.“
Унизително и омерзително е една медицинска сестра, която е учила 4 години, има степен бакалавър, да получава заплата почти равна на минималната, каза още Милка Василева.
„Ако това е пазарният модел, който се прокламира непрекъснато, когато една стока липсва, тя да има по-висока цена, в случая работната сила е подценена на пук на изискванията на пазарната икономика и всички видове реформи.“
В момента съотношението в България е 1 лекар на 0,9 медицински сестри. Но медицинските сестри са призвани да обслужват не лекаря, а пациента. Затова медицинските сестри трябва да бъдат съотносими към пациента.
„В България имаме 4 сестри на 100 000 пациента, В Европа съотношението 7,5 на 100 000 пациента“, уточни Милка Василева. По данни на електронния регистър на БАПЗГ в момента у нас липсват около 30 000 сестри и 4 000 акушерки. Недостигът води и до нарушаване на екипния принцип на работа, което рефлектира върху здравето и спокойствието на пациента.
Ако сегашният модел на здравеопазване не може да осигури тези 2 или 3 минимални заплати, това означава автоматично нов модел на здравеопазване. Но няма как ние да кажем какъв ще бъде този модел, нито останалите играчи във здравеопазването.
„Ние като асоциация не бяхме удоволетворени от последния модел, който министър Ананиев предложи на 15 юли, защото здравните грижи не съществуват в този модел.“
Що се отнася до 50 млн. лв., които премиерът Борисов твърди, че са били дадени, г-жа Василева отговори, че не знае къде са потънали. По информация от МЗ те са били дадени на общински, области болници, в психиатричната помощ, в центровете за спешна медицинска помощ, които са точно под шапката на министерството.
„Няма как при този модел на разпространение на средствата, колегите да получат достойно заплащане“ категорична бе Милка Василева.
От думите ѝ стана ясно, че по места има получени по 20-50-100 лева върху заплатите, но с това не могат да се достигнат заложените в КТД 950 лв.
„Силна политическа воля и спазване на определени финансови стандарти, за да се случат нещата, да се спазват определени финансови методики и да има яснота къде отиват парите, постъпили в лечебното заведение“ каза още Василева.
БАПЗГ е съсловна организация и като такава не е допусната да преговаря за заплатите – тази функция се изпълнява от синдикатите. „Единственото, което ние можем да направим е да лобираме за по-добро заплащане„, завърши Василева.