Изследователи оцениха силата на Т-клетъчния имунен отговор към COVID-19 Варианти BA.1 и BA.2 Omicron
Учени от Висшето училище по икономика и Института по биоорганична химия на Руската академия на науките демонстрираха ефективността на Т-клетъчния имунен отговор срещу микронния вариант на SARS-CoV-2 (вирусът, който причинява COVID-19). При около 90% от ваксинираните европейци Т-клетъчният имунитет е толкова ефективен срещу Omicron, колкото и срещу други варианти. Това показват резултатите от изследването, публикувани на 27 април 2022 г. в списанието PeerJ.

Омикронният вариант на SARS-CoV-2 предизвика нова вълна от глобалната пандемия COVID-19. Новите мутации помагат на вируса да се разпространява по-ефективно и да избягва производството на антитела, така че тези, които вече са били болни или са били ваксинирани, са по-склонни да се заразят. В същото време последните данни показват, че тежестта на заболяването при ваксинираните пациенти е значително по-ниска, отколкото при хора, които преди това не са се заразили с вируса.

Пептидите с ядрото на Wuhan и варианта Delta се свързват добре с HLA-DRB1*03:01 (висока оранжева лента вляво), докато пептидите Omicron BA.1 и BA.2 вече не се разпознават от тази молекула. Кредит: С. Нерсисян и др.
Изследователите предполагат, че това може да се обясни с няколко фактора. Първо, вариантът на Omicron инфектира човешките клетки по-бавно; второ, съществува хипотеза, че по-лекото протичане на заболяването е свързано с ефективното действие на Т-клетъчния имунитет.
За да потвърдят това предположение, група изследователи от Факултета по биология и биотехнология на Висшето училище по икономика на Националния изследователски университет и Института по биоорганична химия на Руската академия на науките изследваха варианта Omicron за мутации, които му помагат да избегне Т-клетъчен имунен отговор.
Развитието на Т-клетъчния отговор започва с разпознаването на вирусни пептиди (къси фрагменти от протеини) от молекулите на човешкия основен комплекс за хистосъвместимост (HLA). Колкото повече пептиди се разпознават, толкова по-бърз и по-ефективен е Т-клетъчният имунитет. Вирусните мутации могат да променят тези пептиди, което ги кара да станат неразпознати от HLA молекулите и Т-клетъчният отговор да бъде по-малко ефективен.
T-CoV, биоинформатичен алгоритъм, демонстрира, че вариантът на Omicron не избягва нито един от вариантите на HLA молекулата. Но те откриха няколко варианта на HLA молекулата, които станаха по-малко ефективни при разпознаването на протеина Omicron S. Изключително откритие беше вариант на молекулата HLA-DRB1*03:01. Най-важният пептид на вируса успя да избегне това. Интересното е, че и двата типа Omicron, BA.1 и BA.2 (известни също като „Stealth“), избягват разпознаването от имунния отговор, въпреки че това е постигнато чрез напълно различни мутации.

Т-клетките – по-важни от антителата в борбата с коронавируса
Изчисленията на биоинформатиката са тествани експериментално в лаборатория. Изследователите доказаха, че няма свързване между пептидите на Omicron и експресираната in vitro HLA-DRB1*03:01 молекула.
Изследователите подчертават, че оригиналният основен вариант на пептида на Ухан, както и пептидът Delta са ефективно разпознати от тази молекула.
Авторите подчертават, че откритият вариант HLA-DRB1*03:01 присъства в голяма част от населението на света: например при 8,9% от европейците.

„Популационното разнообразие от HLA молекули, както и спецификата на тяхната работа, не позволяват на вируса да избяга от Т-клетъчния имунен отговор. Но вирусът успя да скрие своя S протеин от една от HLA молекулите. Важно е да се отбележи, че повечето ваксини срещу COVID-19 (Sputnik V, Pfizer, Moderna, AstraZeneca и някои други) носят този конкретен вирусен протеин. Това означава, че хората с вариант HLA-DRB1*03:01 (състоящ се например от 9% от европейското население), ваксинирани с S протеина, могат да страдат от по-тежко заболяване, причинено от варианта Omicron. Александър Тоневицки, декан на Биологично-биотехнологичния факултет, Висше училище по икономика на Националния изследователски университет.
Петър Димитров
–––––––––––––––––––––––––––
Справка: „Промени в представянето на пептидите Omicron и Delta SARS-CoV-2 от HLA молекули“ от Степан Нерсисян, Антон Жиянов, Мария Захарова, Ирина Ишина, Инна Курбацкая, Азад Мамедов, Алексей Галатенко, Максим Шкурников, Александър Габибов и Александър Габибов и др. Александър Тоневицки, 27 април 2022 г. PeerJ.
DOI: 10.7717/peerj.13354
Източник: Researchers Assess the Power of T-Cell Immune Response to COVID-19 BA.1 and BA.2 Omicron Variants, SciTechDaily