Заключения от приключилите проверки на спешните отделения
„Спешната помощ работи толкова, колкото им позволяват възможностите за натоварения трафик в столицата. Може би трябва да се увеличат екипите и линейките, но мисля, че те се справят – коментира за БНР д-р Петър Грибнев, заместник-министърът на здравеопазването с ресор болнична и спешна помощ.

„Идването на линейката трябва да е най-много за 10 минути, защото от това зависи живота и здравето на хората.“
„Координацията с общия телефон 112 не е добра. По време на Covid не разбрахме към кого трябва да се обърнем – първо към личния лекар или направо към спешния телефон? Но с уважение към лекарите в Спешната помощ съм!“
„Според мен при тази агресия, унижения и обиди, на която са подложени медиците, те си вършат много добре работата. А желаещи да я работят тази работа няма.“ – са част от коментарите на гражданите.
„Проблемните точки са няколко за страната – в столицата липсват достатъчно екипи, като цяло оплакванията са за забавяне на пристигането на линейките. Сигнали относно лоша организация на Спешната помощ в ЦСМП – та в Министерство на здравеопазването нямаме за последните четири месеца“, коментира д-р Грибнев.
От МЗ направихме анализ на дейността на Спешната помощ. Данните сочат също, че при повикванията от случаи А 1 колите са пристигали средно са 8 минути, което отговаря на стандартите, каза още той.
От проверените центрове най-често се установяват проблеми с неправилното провеждане на телекомуникационния триаж – тоест това е първичното обаждане по телефона, когато диспечерът трябва да разпредели сигнала. Следващият проблем е изпълнението на медицински триаж и ретриаж. И след това установихме пропуски и при постъпването на пациента в спешното отделение.
Предстои и нова мащабна проверка от страна на ИАМН и НЦОЗА относно повикванията, чиято цел е да се анализира цялостно ситуацията . До месец ще приключи обработката на част от 400-те хиляди повиквания към спешната помощ за последните година – две.
Статистическите обработки на пивикванията от миналата година сочат, че линейките са викани за оказване на спешна помощ еднакво често за най-тежките случаи – А 1 и също толкова често при случаи, които изобщо не попадат в графата – „спешност“. Така че, ще се окаже, че Спешна помощ е натоварена с не толкова спешни случаи“, завърши коментара си за БНР д-р Петър Грибнев.
Слушайте епизода тук.