Острата лимфобластна левкемия най-често засяга децата у нас
„Всяка година у нас се диагностицират около 200 деца с рак. Най-честото злокачествено заболяване е острата лимфобластна левкемия.“ Това заяви пред Bulgaria ON AIR детският онкохематалог проф. Добрин Константинов, ръководител на Клиниката по детска онкохематология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Острата лимфобластна левкемия е най-често срещаното онкологично заболяване при децата до 14-годишна възраст – близо 1/3 от всички случаи на злокачествени заболявания. Пикът е до 9-годишна възраст, като честотата се увеличава през последните 40 години. За разлика от миналото обаче, благодарение на съвременното лечение в последните.
За радост, през последните десетилетия, в над 80 процента от случаите се постига напълно излекуване, посочи проф. Константинов.
От края на 2019 г. НЗОК покрива напълно един от най-съвременните медикаменти за лечение на тежкото заболяване – аспарагиназа, а страната ни вече достигна средноевропейски резултати и е релно постижима целта за пълно излекуване на 90 процента от пациентите.
Според проф. Жанет Грудева, национален консултант по клинична хематология, началник на Клиниката по клинична хематология в УМБАЛ „Св. Георги – Пловдив“, отбеляза, че при възрастните съвременната диагностика различава над 40 типа левкемия и над 60 вида лимфоми. 44% от всички новодиагностицирани случаи на онкохематологични заболявания се срещат на над 20-годишна възраст, най-често при пациенти над 60 години. Успеваемостта в лечението при възрастните обаче е по-ниска.
„Ракът е съвкупност от много злокачествени заболявания, които ние разделяме по тъкани и органи. Има прояви, които са болестни, и не е желателно да бъдат изчаквани да минат, а да се потърси лекарска помощ“, подчерта проф. Константинов и добави, че за съжаление засега не съществуват доказани пътища за прогнозиране по-ранното откриване на рака при децата.
Проф. Константинов каза още, че при децата науката и практиката са много специфични, защото някои от заболяванията имат сходство с тези при възрастните, но по своята биологична основа те са различни. Специалистът обясни, че в науката се работи много активно за намирането на средства за лечение на детските онкохематологични заболявания и резултатите са много обнадеждаващи.
„Имаме преобразуване, предиспозиция в генния апарат на тези, които заболяват. Има съчетание на фактори, които засега не може да бъдат контролирани. Има много фактори на външната и вътрешната среда, които провокират тези заболявания“, допълни той. Специалистът отбеляза, че при децата влиянието на външната среда е по-малко.
Ако лекарят установи, че има съмнение за злокачествено заболяване, тези симптоми трябва ускорят насочването към специалисти, каза онкохематологът.
Проф. Константинов се спря и на темата за отражението на пандемията върху децата, които боледуват от рак.
„Когато се появи пандемията, влязохме в един затруднен режим на работа, тъй като самите ни пациенти можеха да идват доста трудно. Те имат редовен план на лечение. Второ – излезе опасността ако се зарази дете или ако е в контакт с болен, дали няма да се изключи за дълъг период от време. Това пак ще наруши лечението. Трето – смятахме, че тези деца са много по-податливи на вируса. Но това не се оказа точно така“, обясни той.
Онкохематологът бе категоричен, че децата, които имат злокачествено заболяване, могат да се ваксинират 6 месеца след приключването на активна химиотерапия или 1 година след евентуална трансплантация.
1 Отговор
[…] Острата лимфобластна левкемия най-често засяга децата… […]