Ултразвукът като средство за подобрение на подвижността на сперматозоидите при астенозооспермия
Слабата подвижност на сперматозоидите (астенозооспермия) е една от честите причини за ниска плодовитост при мъжете. Австралийски изследователи нарекоха високочестотния ултразвук „ефективен метод за увеличаване на подвижността на сперматозоидите и шанс за успешно зачеване при двойки с подобни проблеми“.

По данни на СЗО 186 милиона души по света са безплодни или намалени репродуктивни възможности, а ниската подвижност на сперматозоидите – тяхната неспособност да се движат ефективно през гениталния тракт на жената – е често срещана причина за ниска мъжка плодовитост.
По стандартите на Световната здравна организация*, за да има еякулатът добри оплодителни свойства, той трябва да съдържа над 20 % сперматозоиди от група А и над 50 % сперматозоиди от група А и В.
Причините все още не са достатъчно изяснени. Астенозооспермията не е обвързана с възрастта – оплодителната способност при мъжете не се понижава с възрастта, но се променя качеството ѝ. Смята се, че състоянието се дължи на въздействието на различни токсични вещества – употреба на алкохол, никотин, лекарства; влияние на околната среда – замърсена околна среда от промишлени отпадъци, радиация, високи температури; както и вследствие на различни инфекции, особено микоплазмена, възпалителни процеси и различни автоимунни заболявания.
Австралийски учени от университета Монаш откриха, че високочестотният ултразвук може да увеличи подвижността на сперматозоидите, като по този начин увеличава шансовете на двойката за зачеване.
Изследователите са стигнали до заключението, че сперматозоидите, третирани с високочестотен ултразвук, пътуват с 30% по-бързо през фалопиевата тръба в тялото на жената. Също така, след 20-секундно излагане на ултразвук, броят на самите подвижни сперматозоиди се е увеличил със същите 30%.
Това е невероятно откритие и ето защо – в момента единственият алтернативен начин за коригиране на подобни мъжки проблеми е инвазивното (свързано с проникване в тялото) лечение с пентоксифилин. Такава процедура сама по себе си носи рискове, освен това клетките, третирани с този химикал, бързо умират.
Ултразвуковото лечение може да помогне на двойките да заченат дете, или чрез увеличаване на плодовитостта при естествена репродукция, или чрез избягване на инвазивни процедури в случай на асистирана репродукция.
„Открихме, че високочестотният ултразвук повишава скоростта на метаболитната активност на сперматозоидите. По същество ние увеличаваме способността на сперматозоидите да плуват до желаната дестинация, т.е. до яйцеклетката. Това е много вълнуващо развитие в лечението на безплодието и ние с нетърпение очакваме да преминем към мащабни клинични изпитвания “, казва Реза Носрати (Reza Nosrati), един от авторите на изследването.
Учените твърдят, че ултразвуковият метод предлага не само неинвазивност и следователно безопасност, но и спестяване на време за пациентите. Подвижността на сперматозоидите може да се увеличи значително с 5-50 секунди високочестотен ултразвук. Предполага се, че спермата се обработва по време на IVF процедури – такова лечение лесно се интегрира в стандартните медицински протоколи.
–––––––––––––––––––––––––
*група А – силноподвижни сперматозоиди (активно прогресивни)
група В – предвиждат се напред по-бавно (слабо прогресивни)
група С – подвижни, но на едно място
група D – неподвижни.
П. Панайотова