The Lancet: Амоксицилинът е безполезен при лечение на бронхити у деца
Първото по рода си проучване показа, че педиатрите не трябва да предписват антибиотици за лечение на неусложнени инфекции на дихателните пътища при деца по причини „за всеки случай“. Резултатите са публикувани в The Lancet.

Амоксицилин (амоксиклав) е полусинтетичен антибактериален агент от групата на пеницилините, който се използва за лечение на бронхит, тонзилит, пневмония, отит на средното ухо и други заболявания както при възрастни, така и при деца. Антибиотикът е включен в списъка на СЗО на основните лекарства и се използва широко в руската клинична практика.
Учени от университета в Саутхемптън решиха да оценят доколко оправдано е назначаването на амоксицилин за неусложнени инфекции на дихателните пътища при деца в случаите, когато няма съмнение за пневмония. В своята научна работа експертите подчертават, че антибиотичната резистентност се превръща в глобален проблем и е много важно да се избягва прекомерната им употреба.
Новото проучване включва 432 деца на възраст от 6 месеца до 12 години от Англия и Уелс, които получават амбулаторно лечение за инфекции на горните дихателни пътища с умерено тежки симптоми. Малките пациенти бяха разделени на случаен принцип в две групи, в едната от тях децата получават амоксицилин три пъти дневно в продължение на седем дни, в другата – плацебо. Лекарите и медицинските сестри оценяват симптомите в началото на терапията, а родителите попълват ежедневен дневник за наблюдение на състоянието на детето.
В резултат на това учените установиха, че децата и в двете групи се възстановяват приблизително по едно и също време – разликата е средно 13%, тоест клинично незначителна. Освен това няма значителни разлики в продължителността на симптомите при деца с най-тежки симптоми – висока температура, задух и хрипове в гърдите.
Стационарният преглед изискваше пет деца, приемащи амоксицилин, и четирима пациенти от контролната група. Нямаше разлики както в двете групи, така и в други, по-малко значими показатели като продължителността на отпуск по болест за родителите да се грижат за детето и цената на лекарствата без рецепта, необходими за лечение.
„Нямаше и доказателства за допълнителни усложнения при липса на рецепти за антибиотици. Ако няма съмнение за пневмония, клиницистите трябва да обяснят на родителите какъв ход на заболяването да очакват и кога е необходимо последващо посещение, но не и да предписват антибиотици за повечето деца с респираторни инфекции“, заключават авторите на изследването.