Проучване установи защо Омикрон протича по-леко от Делта
Ново изследване показва доказателства, че вариантът Oмикрон е по-малко опасен от варианта Делта. Резултатите показват още, че осем съществуващи или обещаващи терапии срещу коронавируса през 2019 (COVID-19), вариращи от ремдесивир, молнупиравир, до пероралното антивирусно лекарство на Pfizer, са ефективни срещу варианта на Омикрон – пише News medical, позовавайки се на нерецензирана статия в bioRxiv.
От откриването си през ноември 2021 г., вариантът Oмикрон предизвика скок в случаите на коронавирус по целия свят. В Съединените щати учените очакват Oмикрон да измести Делта като доминиращ вариант. Въпреки нарастването на броя на случаите на COVID-19, не е имало значително увеличение на хоспитализацията и смъртните случаи.
По-слабата тежест на заболяването може да е свързана с намалената способност на Омикрон да противодейства на интерфероновия отговор на клетката гостоприемник. Намаляването на ефективността на инхибиране на реакциите на интерферон предполага, че вродената имунна система на човека трябва по-добре да открие новия вариант и да се насочи към него.
Взети заедно, тези данни показват, че Oмикрон вирусите са по-малко ефективни от Делта вирусите при противодействие на интерфероновия отговор в човешките клетки, което може да допринесе за по-ниската патогенност на варианта Oмикрон, наблюдаван при пациенти – пишат изследователите.
От медицинска гледна точка някои имунокомпрометирани хора са по-малко ефективни от ваксината срещу тежък остър респираторен синдром на коронавирус 2 (SARS-CoV-2). Наличието на антивирусна терапия би било полезно за защита на хората с висок риск от развитие на тежки усложнения от COVID-19. В допълнение, наличието на леки до умерени случаи на COVID-19 предполага, че може да има по-малка нужда от хоспитализация или хоспитализация в интензивно отделение.
Чувствителност на клетките към Омиктон и Делта
За изследване на вирусната репликация са били създадени култури от Vero клетки с дефектен отговор към интерферон. По-малкото инфекции в клетките Vero също предполага, че Omicron може да е по-малко способен да блокира сигналите на клетъчния интерферон в сравнение с варианта Делта.
Oмикрон, за разлика от Делта, активира интерфероновата сигнализация чрез активиране на промотора на фактора на реакция на интерферон в единична клетъчна култура A549.
Вариантът на Oмикрон се откроява от другите опасни варианти, поради многото си мутации в шиповия протеин – два пъти повече в сравнение с Делта.
Учени: Мастните клетки – резорвоар на SARS-CoV-2
Изследователите предполагат, че мутациите в шип протеина на Oмикрон спомагат за увеличаване на инфекциозността и избягване на имунитета. Въпреки това, изследванията показват, че някои от мутациите на Oмикрон са свързани с протеини на SARS-CoV-2 – S, NSP3, NSP6, NSP14, нуклеокапсиден протеин и мембранен протеин – участващи в инхибирането на интерфероновия отговор на клетката гостоприемник.
Антивирусни средства за COVID-19, ефективни срещу Oмикрон
Учените са изследвали чувствителността на Омикрон и Делта към няколко антивирусни лекарства с различен механизъм на действие. Те включват EIDD-1931, PF-07321332, ремдесивир, фавиправир, рибавирин, нафамостат, камостат и апротинин.
Oмикрон и Делта са показали същата чувствителност към антивирусни лекарства. Получените данни показват, че мутациите във варианта на Omicron не влияят върху чувствителността към лекарствата на настоящите терапии.
В допълнение, Nsp12 РНК-зависимата РНК полимеразна мутация, също открита в алфа, бета и гама варианти, не повлиява антивирусни лекарства, насочени към РНК-зависима РНК полимераза и репликация на вирусния геном.
Омикрон „потиска“ имунокомпетентните клетки
Заместването на nsp14 в екзонуклеазата е друга дефинираща вариант мутация, която причинява промяна в I42V близо до интерфейса на nsp10. Изследователите забелязаха, че една от двете малки хидрофобни странични вериги на мутацията влиза в контакт с V40 и N41, които влизат в директен контакт с nsp10. От екипа обаче смятат, че замяната ще има минимален ефект върху взаимодействието с nsp10 или ефективността на антивирусното лечение.
Като цяло резултатите показват, че широк спектър от антивирусни лекарства за лечение на COVID-19 влияят на вируса SARS-CoV-2 Oмикрон. По-ниската тежест на заболяването при Oмикрон в сравнение с други варианти за безпокойство вероятно се дължи на намалената способност за противодействие на интерфероновия отговор на клетката гостоприемник.
–––––––––––––––––––––––
Източник: Study identifies current mechanism of action behind reduced severity of Omicron variant COVID-19 infection, News medical
4 Отговори
[…] Проучване установи защо Омикрон протича по-леко от Дел… […]
[…] Проучване установи защо Омикрон протича по-леко от Дел… […]
[…] Защо Омикрон протича по-леко от Делта […]
[…] Защо Омикрон протича по-леко от Делта […]