Омикрон „потиска“ имунокомпетентните клетки
„Oмикрон не само подкопава чувствителността на обикновената клетка към интерферонa (протеини, секретирани от клетките на тялото в отговор на инвазията на вирусıte), но също така кара имунокомпетентните клетки да произвеждат по-малко интерферон“. Това казва директорът на Дружеството на специалистите по превантивна медицина, д-р Сергей Токарев.

При омикрон страда най-вече имунитета, защото имунните клетки губпт ефективност, добавя той.
Максим Скулачев – вирусологът, молекулярният биолог, водещият изследовател в Московския държавен университет „Ломоносов“ отбеляза, че не само омикронният щам, но и коронавирусът като цяло има силен ефект върху имунитета.

Омикрон е резистентен към моноклоналните антитела
„Всеки вирус засяга имунната система, той се бори срещу нея, опитва се да спре някакъв имунен отговор, който е заложен в нас, така че имунната система да не потиска размножаването на вируса. И това винаги е игра – защита и защита “, отбеляза той и добави, че повечето хора с нормален имунитет развиват антитела и клетъчен имунитет, който е в състояние да унищожи вируса и заразените клетки.

Възможно е Омикрон да е произлязъл от мишка, но каква?
Във вързка с появилите се в медицинските издания данни за възможно възникване на Омикрон у мишки, а с това и вероятността за предаване от човек на животно и обратно, Токарев каза, че омикронният щам на коронавируса ще циркулира в обществото неопределено време.

2 коментара
[…] Омикрон „потиска“ имунокомпетентните клетки […]
[…] Омикрон „потиска“ имунокомпетентните клетки […]