МЗ отговори на Национален синдикат „Защита“
МЗ отговори на редица въпроси, поставени от национален синдикат „Защита“ в остро писмо, но без да се ангажира със среща със синдикалистите. Това става ясно от съобщение, на сайта на МЗ.
„Преди повече от месец с писмо, входирано в МЗ, за пореден път настояхме да бъде проведена среща и да получим отговор на някои изключително важни въпроси и проблеми в сферата на здравеопазването, които обаче очевидно не вълнуват Министерство на здравеопазването, след като не получихме никакъв отговор. За „отбиване на номера” бе проведена среща с Вашия заместник Димитър Петров, който на принципа „не съм от тук, а съм и за малко” нищо не знаеше, с нищо не бе запознат и не даде никакъв отговор пред наши представители работещи в различни лечебни заведения в страната.
Макар и „неподготвен”, Вашият заместник пое ангажимент да ни бъде предоставен отговор на поставените въпроси и да извърши проверки по поставените от работещите в различните лечебни заведения проблеми, което така и не се случи“, се казва в писмото на синдикалистите, адресирано до служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
От „Защита“ уточняват, че въпросите са поставени от работещи на „първа линия“ в здравеопазването.
„Искрено се надяваме да отговорите на въпросите, както и да бъде проведена среща с Вас, на която да обсъдим поставените проблеми, за да избегнем застрашителни сътресения в здравната система от протести на лекари, медицински и друг персонал от лечебните заведения в страна, продиктувани от тяхното огорчение и неудовлетворение, особено в настоящата ситуация на предстояща четвърта тежка извънредна епидемична обстановка“, се казва още в писмото.
Отговорите на МЗ
По отношение на сроковете, в които се предвижда да бъдат изплащани допълнителните трудови възнаграждения в размер на 1000 лв./месечно за работещите на „първа линия“ медици, както и искането за преразглеждане на досегашната Методика за разпределяне на тези средства, от МЗ отговарят, че „допълнителните възнаграждения ще се изплащат в срока на извънредната епидемична обстановка, както е предвидено в закона“.
„Заплаща се на всички лекари, сестри, санитари, шофьори и медицински работници, които обслужват болни с COVID-19. Подробно пояснение на методиката на заплащане е публикувано на Интернет страницата на МЗ и изпратено многократно на всички заинтересовани страни. Парите за месец юни са преведени преди седмица на второстепенните разпоредители с бюджет“, казват от Министерството.
„Разработен е подробен план за действие на здравната система в условията на нова епидемична вълна. Разработен е единен протокол за лечение и диагностика на болни с COVID- 19. Открити са процедури по допълнително осигуряване на лекарства. Провежда се информационна кампания за ваксиниране на населението. Предвидена е актуализация на държавния бюджет и бюджета на НЗОК. Сключени са договори за осигуряване на моноклонални антитела. Тече процедура по ремонт и оборудване с апаратура на инфекциозни отделения в държавни и общински болници. Работи се по нова процедура за диагностика и лечение на болни с COVID-19 в амбулаторни условия“, казват от МЗ в отговор на питането какви мерки ще бъдат предприети от страна на държавата за предотвратяване на евентуална четвърта тежка извънредна ситуация.
МЗ с уточнение за допълнителното заплащането на работещите в ЦСМП преди протеста
По отношение на сроковете, в които се предвижда премахването на „лимитите“ в болниците и преостойностяването на клиничните пътеки, министърът отговаря, че се е ангажирал с такива промени, но реализацията им не зависи само от него
„Нашето желание е това да стане час по-скоро, най-късно в началото на следващата бюджетна година. Промяната изисква промяна в Закона за здравното осигуряване и в Националния рамков договор“, пише в отговора на МЗ.