БЛС: Държавата да плаща PCR тестовете
Българският лекарски съюз излезе с предложение – всеки пациент задължително да бъде тестван за коронавирус преди да влезе в болница. Тестовете обаче да са за сметка на държавата.

Още тази седмица предстои среща на БЛС с представители на НЗОК. На нея детайлно ще се обсъди как да става тестването на пациентите и колко ще струва това на държавата. Още отсега обаче може да се каже, че PCR тестовете не са добър вариант. Една от причините e, че много малко болници в страната разполагат с лаборатория, в която се правят и такива тестове. Освен това, резултатите от този вид тестове излизат по-бавно – време, с което много пациенти не разполагат.
От Българския лекарски съюз са категорични – тестове преди постъпване в болница трябва задължително да се правят, тъй като не може да се допусне медиците и вече настанените пациенти да бъдат застрашени. Затова предлагат – масов скрининг за всеки новопостъпил, но за сметка на държавата.
„Законът за здравето позволява тези пари да бъдат изплатени от Министерството на здравеопазването“ заяви адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право и посочи точно как може да стане това.
„Ще искаме да бъдат заделени за всеки приет в болницата определена сума за провеждане на скринингови тестове – за антитяло, или антиген, или PCR. Така може на цената на един да се тестват по 10 души”, заяви главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов.
Лекарите са единодушни – само PCR тестовете не са добър вариант, тъй като има спешни случаи, в които трябва да се действа веднага. По тази причина много болни се тестват само ако имат симптоми.
За масово тестване обаче няма капацитет, категорични са от Центъра за защита на правата в здравеопазването и то не само заради цената.
Решението според здравните експерти е в бързите тестове, които от една страна са в пъти по-евтини от PCR тестовете, а освен това дават резултат за часове. Ако бъдат поети от държавата, в по-малките болници са готови да съдействат. Към момента обаче признават – трудно могат сами да си позволят да заплащат тестове, а пациентите също не са съгласни да плащат.
„Резултатите идват за максимум 48 часа. През това време пациентите стоят при нас“, каза д-р Шакилла Попал, която е инфекционист в МБАЛ „Свети Николай Чудотворец“ в Лом.
От здравното министерство заявиха, че предложението на Българския лекарски съюз детайлно ще бъде обсъдено през настоящата седмица. Едва след това ще може да се каже какъв бюджет ще изизсква и на какви тестове ще се спрат.