Русия обсъжда задължителна ваксинация срещу Covid-19
„Има категории работни места, за които ваксинацията трябва да бъде задължителна: лекари, учители, университетски преподаватели и като цяло всички онези специалисти, които се занимават с смого хора.„ Това заяви Виктор Зуев, старши научен сътрудник в Националния изследователски център по епидемиология и микробиолофия „Н. Ф. Гамалея“ по време на пресконференция за медиите.

Казаното бе по повод изразеното опасение на Светлана Завидова, изпълнителен директор на Асоциацията на клиничните изследователски организации (ACOI), че „лекарите и учителите са принудени да участват във фаза III клинични изпитвания на тема „доброволно-задължително основа“.
„Има известен натиск от страна на здравеопазването в обществения сектор, когато ръководството принуждава служителите да участват в клинични изпитвания на ваксина. Надявам се, че никой не оспорва, че участието в изследвания трябва да бъде доброволно, в противен случай това е нарушение на Декларацията от Хелзинки“, каза Завидова, на което Заев отговори:

ЕМА и АстраЗенека се опитват да ускорят пускането на ваксината
„Имам собствена позиция по този въпрос. Уважавам всички решения от Хелзинки, но бих организирал доброволна задължителна ваксинация. Има категории работни места, за които ваксинацията трябва да бъде задължителна: лекари, учители, университетски преподаватели и като цяло всички онези специалисти, които се занимават с много на брой хора. От моя гледна точка това е необходимо. Ако не искате да направите това, напуснете това работно място“.
Заев приведе анлогичен случай, посочвайки като референтен пример далечната 1959 г. по времето на Сталин, когато в Москва избухва огнище на едра шарка, и когато, за една седмица, са ваксинирани над 5,5 милиона жители на Москва и 4 милиона жители на Московска област.

От своя страна Светлана Завидова призова всички руснаци, които са изправени пред задължителна ваксинация срещу коронавирус, да докладват за такива случаи на AOKI, припомняйки, че Световната здравна организация ще регистрира само ваксини, които са показали поне 50% ефективност в клиничните изпитвания. Това означава, че в групата доброволци, получили плацебо, честотата на коронавирус трябва да бъде два пъти по-висока, отколкото в групата, получила ваксината.
Според Завидова ваксината, разработена от центъра „Гамалея“ разполага само с първични данни за ефективност.

Ще ограничат ли приложението на ваксината срещу Covid-19 тежките условия за транспорт и съхранение
В отговор Виктор Зуев заяви, че е има „най-светли очаквания“ за ефективността на ваксината, тъй като технологията, с която е разработено лекарството, се е появила преди 25 години и е била използвана за създаване на ваксини срещу ТОРС, MERS, хеморагична треска от Ебола и др.
Руската векторна ваксина „Sputnik V“ за профилактика на коронавирусна инфекция, разработена от научния център „Гамалея“, бе регистрирана на 11 август т.г., след комбинираната I / II фаза на клиничните изпитвания и след започната пострегистрационната фаза III на клиничните изпитвания, която ще приключи на 1 май. Масовата ваксинация на жителите на Москва може да започне през декември-януари.
3 коментара
[…] Русия обсъжда задължителна ваксинация срещу Covid-19 […]
[…] Русия обсъжда задължителна ваксинация срещу Covid-19 […]
[…] Русия обсъжда задължителна ваксинация срещу Covid-19 […]