Откриха SARS-Cov-2 в очите, два месеца след преболедуване от Covid-19
64-годишна китайка, диагностицирана с коронавирус в началото на февруари, хоспитализирана и лекувана две седмици в болницата до пълно възстановяване, потвърдено от два отрицателни PCR теста, осем дни по-късно е развила симптоми, свързани с влошаване на зрението. Това описва казус, публикуван в списание JAMA Ophthalmology.
Група офталмолози от Ухан са описаха случай от практиката, при който са идентифицирани частици от патогена в клетките на очите у жена, която е имала коронавирус. Според лекарите окото може да бъде прицелен орган за SARS-Cov-2, точно както белите дробове. Лекари са диагностицирали остър пристъп на глаукома, който възниква поради натрупване на излишна течност. Повишеното очно налягане не е логло да бъде облекчено с лекарства и се наложила операция. Десет дни по-късно обаче лекарите трябвало да проведат втора операция поради неконтролирано повишаване на налягането в дясното око.
Изследователите изследвали тъканни проби от окото на пациента, сравнявайки ги с проби от пациент с глаукома, който не е имал коронавирус. Анализът идентифицирал антигени и вирусни протеини на SARS-Cov-2 върху ириса и конюнктивата и лигавиците на окото.
„Открихме фрагменти от капсида (забележка: външната обвивка на вируса, състояща се от протеини) SARS-Cov-2 вътре в клетките на очите на болен пациент. Получените данни показват, че коронавирусът е способен да зарази не само клетките на белите дробове и други органи, но и тъканите на окото“, пишат авторите.
Това не е първият подобен случай. През април италианските лекари откриха новия коронавирус SARS-CoV-2 в очните секрети на 65-годишна жена, която се завърнала от Ухан. На шестия ден след пристигането тя беше приета в болницата със симптоми на нова коронавирусна инфекция. Болестта беше придружена от конюнктивит, който приключи на 20-ия ден от заболяването.
Лекарите взеха тампон от окото на пациентката на третия ден от болничния й престой. PCR тестът показа, че съдържа SARS-CoV-2. Учените повтаряха теста всеки ден: вирусът беше открит в продължение на 21 дни подред, след това беше открит отново веднъж на 27 ден. Патогенът се задържа по-дълго в тампоните на очите, отколкото в носните.
Нито един орган в човешкия организъм не е застрахован от увреждане при Covid-19
Учените също така установиха, че вирусите, които откриват в очните секрети на пациента, са жизнеспособни, което означава, че очите могат да бъдат не само врата към инфекцията, но и потенциален източник на нейното разпространение.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]